Učím arabské studenty, jak pít a jak na dívky

SPECIÁL TÝDENÍKU ECHO

Učím arabské studenty, jak pít a jak na dívkyTřicet nejlepších rozhovorů 1
Svět
Vladimír Ševela
Sdílet:

Silvestrovské útoky v Kolíně nad Rýnem otevřely širokou diskusi, zda jde o jednotlivý exces opilých mladíků, či zda takové chování není migrantům z arabských zemí vlastní. „Pokud by tomu tak bylo, pak ty věci budou dělat statisíce uprchlíků. Ne, tohle byli zlí lidé, kteří by měli skončit ve vězení a pak být posláni tam, odkud přišli,“ domnívá se egyptský religionista Mohamed Mosaad Mohamed, který přednáší na americké univerzitě a radí arabským studentům, jak zvládnout lákadla i nástrahy Západu.

Jedním z hlavních témat médií byly sexuální útoky, kterých se o silvestru v Německu dopustili arabští přistěhovalci včetně uprchlíků. Jak si to, co se stalo, vysvětlujete?

Zaprvé: byl jsem šokován. Byla to velmi smutná zpráva, že se toho dopustili uprchlíci. Je to ošklivý zločin. Já působím na americké univerzitě, kde máme 400 arabských studentů. Předloni byl jeden z nich, ze Saúdské Arábie, zatčen kvůli sexuálnímu útoku. Tlumočil jsem pro něj, byl jsem ho navštívit ve vězení. Nechci ho omlouvat. Má na svědomí zločin, udělal velkou chybu, byl odsouzen na pět let.

Co udělal?

Byl na univerzitní diskotéce, tančil se třemi dívkami, dotýkal se jich při tanci a u té poslední zašel příliš daleko, příliš daleko se svými prsty… A ona to nahlásila.

Pět let ve vězení ho může poznamenat na celý život. Vy se ho nezastáváte?

Já myslím, že pět let je v pořádku, ale čtyři by byly lepší. Dal lekci jiným studentům, kteří se z toho poučí a nebudou to dělat.

Dá se tady mluvit o kulturním nedorozumění? Mladíci, kteří čerstvě přišli z arabských zemí, mají často zkreslenou představu o sexuálním chování v Evropě či USA, možná se domnívají, že ženy jsou tu okamžitě k dispozici…

Ano, v médiích se to tak někdy reflektuje. Ale v tom našem případě to byl jeden student ze 400 a odehrálo se to v USA, kde se podle statistik každá třetí studentka vysoké školy stala obětí sexuálního útoku, na škále od obtěžování po znásilnění. Ano, kulturní rozdíl v tom případě studenta hrál roli: nevěděl, jak se chovat, jak pít… Někteří poradci arabských studentů v USA říkají: Nepijte, protože to je v islámu zakázáno. Tohle já neříkám. Naopak jim říkám: Musíte se naučit, jak pít. Jsem poradcem arabských studentů na naší univerzitě. Říkám jim: Je to mezi vámi a Bohem, já se o to nestarám. Moje role je naučit vás, jak pít. Protože američtí studenti to většinou zvládají, vědí, že jsou nějaké stupně, vědí, kdy mají zabrzdit, že je rozdíl mezi vínem, pivem a tvrdým alkoholem. To samé s dívkami. Neradím jim, že by se neměli dotýkat dívek, protože je to v islámu před svatbou zakázáno. Říkám jim, že je naučím, jak s dívkami jednat, když s nimi chtějí jít do postele. Jsou metody, které američtí muži používají, tak je použijte.

A to na to máte na univerzitě seminář?

Ne, to by byl skandál, učím sice také sociologii sexuality, ale tohle jim povídám soukromě. Takže jim říkám: Napište jí SMS, dejte jí dárek, když odmítne, musíte přestat. Když přijme, můžete jít o úroveň dál. Pak jsou různé symptomy a znamení. Když chcete být součástí této kultury, musíte se tyto kódy naučit. I ti, kteří přicházejí do Evropy, by měli být poučeni.

Celý rozhovor najdete v novém speciálu Týdeníku Echo 30 ROZHOVORŮ, který si můžete objednat zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články