Policista si oblékl nikáb, 2,5 roku se v něm skrýval před islamisty

Policista si oblékl nikáb, 2,5 roku se v něm skrýval před islamistyPŘÍBĚH
Svět

ŽIVOT POD ISLÁMSKÝM STÁTEM

bp Echo24

Když kolem něj prošli černě odění bojovníci Islámského státu, sevřela ho hrůza. Kdyby si osobu zahalenou v nikábu lépe prohlédli, zjistili by, že se v muslimském šátku ve skutečnosti skrývá muž, policista Abu Alawi. Ten se před islamisty schovával dva a půl roku poté, co teroristé ovládli irácké město Hammam al-Alil poblíž Mosulu. Jeho příběh přinesl korespondent BBC.

„Byli blízko mě tolikrát. Měl jsem velký strach. Celou dobu jsem si myslel, že mě nakonec zkontrolují a odhalí,“ popisuje nyní Alawi okamžiky, kdy mu šlo o život. Kdyby na něj hlídka islamistů přišla, setnuli by mu hlavu nebo ho zastřelili jako jeho kolegy z policejního sboru. Skončil by s nimi v masovém hrobě ze skládkové jámy, ze které se dnes šíří odporný zápach.

Když v polovině roku 2014 dobyli islamisté město Hammam al-Alil, přikázali shromáždit policisty na hlavním náměstí. Dali jim pásku přes oči a odvezli je kus za město. Tam většinu z nich zabili a těla naházeli do jámy. Ti s nižší hodností se mohli zachránit tím, že slíbili věrnost teroristické organizaci a vzkázali to i vládě do Bagdádu.

Alawi tehdy na náměstí nešel. Potom se nějakou dobu ukrýval ve svém domě nebo na zahradě, kde si zhotovil úkryt. Kontroly islamistů ale začaly být čím dál častější a jemu bylo jasné, že ho dřív nebo později musí najít.

Rozhodl se proto vzít si na sebe nikáb, který zakrývá celý obličej a nechává jenom úzký otvor na oči. Když se dozvěděl, že má dojít k další sérii prohlídek, převlékl se za ženu. „Někdy bylo vzrušující zahrávat s islamisty. Když ale přišli muži oblečení v černém, zábava skončila,“ přiznal bývalý policista.

Nakonec měl Alawi štěstí a příslušníci Islámského státu ho neobjevili celého dva a půl roku, kdy město jižně od Mosulu ovládali. Začátkem loňského listopadu ho osvobodily irácké speciální jednotky. Z podoby bývalého lázeňského města zbylo podle korespondenta BBC jen málo.

Podobný nápad, jak se zachránit před islamisty, měli i další Alawiho kolegové. Bývalý policista Abu Ali také přežil díky nikábu. Jeho otce ale vzali teroristé do Mosulu, kde jim měl posloužit jako živý štít. Jeho dalšího kolegu, který živil manželku a sedm dětí, zavraždili.

Čtěte také: Islámský stát bojuje o Palmýru. První útok prý odrazily ruské nálety

V Iráku zaútočili islamisté. Sebevražední atentátníci zabili 7 lidí