Japonci odvolali velvyslance ze Soulu kvůli soše sexuální otrokyně

Rány minulosti

Japonci odvolali velvyslance ze Soulu kvůli soše sexuální otrokyněNOVÉ
Slavnostnímu odhalení sochy před japonským konzulátem v Pusanu přihlížel dav lidí. Foto: Foto: Metropolitní policie v Pusanu
1
Svět

Echo24

Japonsko se rozhodlo odvolat svého velvyslance v Jižní Koreji a pozastavit ekonomické rozhovory se Soulem. Důvodem je podle dnešního oznámení Tokia socha představující válečnou sexuální otrokyni, která byla postavena před japonským konzulátem v jihokorejském městě Pusan. Mnoho Korejek bylo za druhé světové války násilím drženo v nevěstincích pro japonské vojáky.

Velvyslanec Jasumasa Nagamine v Soulu i generální konzul v Pusanu budou dočasně odvoláni, řekl dnes novinářům mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Podle Sugy je vztyčení sochy „neobyčejně politováníhodné“, protože Tokio a Soul dospěly koncem roku 2015 k definitivní dohodě, která měla vleklý spor mezi oběma zeměmi vyřešit.

Sochu, která zobrazuje mladou bosou ženu sedící na židli, umístili před japonským konzulátem v přístavu Pusan v prosinci jihokorejští aktivisté, kteří nesouhlasí s dohodou z roku 2015.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí označilo rozhodnutí Japonska odvolat svého ambasadora za politováníhodné a dodalo, že by měly obě země pracovat na zlepšení vzájemných vztahů založených na důvěře, „navzdory přetrvávajícím problémům“.

Většina historiků podle agentury AFP odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi 200.000. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Jihokorejsko-japonská dohoda z roku 2015 zahrnuje omluvu japonské vlády Jižní Koreji a také nabídku Japonska, že bude financovat fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (220 milionů Kč) pro bývalé sexuální otrokyně. Obě země tehdy uvedly, že dohodu považují za „konečnou a nezvratitelnou“, dokud bude Japonsko plnit své sliby.

Čtěte také: Historická chvíle: japonský premiér v Pearl Harboru vyjádřil soustrast za oběti

Problém jménem Kurily. Putinova mise do Tokia mírovou dohodu nepřinesla