Mandátový výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka ke stíhání
Kauza Čapí hnízdo
Mandátový a imunitní výbor doporučil Poslanecké sněmovně vydat poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii k trestnímu stíhání, novinářům to ve středu večer řekla předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Babiše rozhodnutí nepřekvapilo. S policejní žádostí o vydání k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření ze zneužití 50milionové dotace se oba poslanci před jednáním seznámili. Na tiskové konferenci oba znovu zopakovali, že trestní stíhání je účelové a jde o snahu poškodit hnutí ANO před volbami a sestavit vládu bez nich.
„Je to kauza o budoucnosti této země, abych byl znevěrohodněn, aby naše hnutí ztratilo ve volbách a aby příští vláda byla bez Babiše. Jsem přesvědčen o tom, že je to účelové stíhání,“ zopakoval Babiš novinářům hned na úvod své tiskové konference po jednání na výboru. Je to podle něj snaha ovlivnit volby, snížit volební preference hnutí ANO a snaha tradičních politických stran o to sestavit vládu bez nich.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Rozhodnutí výboru Andreje Babiše podle jeho slov nepřekvapilo. „Já jsem s tím počítal,“ řekl krátce po závěrech výboru Babiš novinářům. Sněmovna by o vydání poslanců měla hlasovat 6. září.
Jedná se podle něj o deset let pečlivě připravovanou kauzu. „Rok a půl slyším, že půjdu do vězení, že budu stíhán, že budu kriminalizován. Od začátku bylo jasné, že Agrofert garantuje úvěr,“ řekl dále Babiš a dodal, že očekává, že se o Čapím hnízdě bude mluvit až do voleb.
Podle Faltýnka policie v žádosti účelově vynechala některé informace. „Tím, že zatajuje některé informace před Sněmovnou, jen potvrzuje, že nejde o spravedlivé stíhání pachatele,“ uvedl. Vyšetřovatelé podle něj zapomněli uvést, že kromě smlouvy má k dispozici i předávací protokol a doklad o zaplacení kupní ceny převodem, tedy zásadní důkazy, které vyvrací konstrukci kauzy.
„Přesto policie ve své žádosti tvrdí, že všichni tři kupující věděli, že se jedná o formální a fiktivní převod akcií a že žádné akcie nekoupili ani nepřevzali - to není pravda, to je lež a policie má tyto důkazy k dispozici, jen je Sněmovně účelově zatajila,“ uvedl Faltýnek. Tyto doklady podle něj policie neukázala ani členům výboru, kteří se v minulých dnech přišli na služebnu seznámit se spisem.
Vydejte Babiše a Faltýnka, doporučuje výbor
„Po čtyřhodinovém jednání dospěl výbor k přijetí usnesení a doporučení Poslanecké sněmovně. V obou případech doporučil výbor Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas k trestnímu stíhání,“ řekla na tiskové konferenci krátce po jednání předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS).
Krátce také reagovala na slova Jaroslava Faltýnka, že policie některé informace v žádosti úmyslně zatajila. „Ten kdo má být vydán, tak se brání všemi možnými prostředky. Nenabyla jsem dojmu, že by před námi policie něco zatajovala,“ dodala Němcová. Další člen výboru Stanislav Huml (ČSSD) doplnil, že pro výbor bylo podstatné svědectví státního zástupce Pavla Šarocha.
Mimo Babiše a Faltýnka byli na dnešní jednání pozváni vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil a právě dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ti však své výstupy na výboru novinářům nijak nekomentovali. Babiš se byl podle svých slov na žádost podívat ve středu ráno a Jaroslav Faltýnek již v úterý.
Členové výboru se zároveň od minulého týdne mohli na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy seznámit s celým policejním spisem. Využili toho jen někteří.
ON-LINE REPORTÁŽ
20:30 Místopředseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) řekl, že bude proti vydání Babiše a Faltýnka
19:10: Člen výboru Roman Sklenák (ČSSD) doporučí poslancům hlasovat pro vydání
Po jednání výboru před novináře předstoupil i šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a řekl, že svým stranickým kolegům doporučí podpořit vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.
19:05 Babiš: Rozhodnutí výboru mě nepřekvapilo. Počítal jsem s tím
18:45 Mandátový a imunitní výbor doporučil Babiše i Faltýnka vydat
18:30 Babiš ani Faltýnek mandátový a imunitní výbor o vydání nepožádali
Ani jeden zároveň kauzu nevidí jako důvod ke vzdání se kandidatury ve volbách do Poslanecké sněmovny. Naopak je to motivuje k další práci. „Mě to motivuje, ten establishment, ti lidi, kteří ovládají naši zemi už desítky let, stojí to určitě spoustu peněz, ty nahrávky, ty kauzy, chtějí mě odradit od toho, abych kandidoval,“ řekl Babiš na dotaz, zda nevidí důvod k tomu, aby stáhl svou kandidaturu.
18:20 Výbor stále jedná. Zda se bude dnes hlasovat, zatím není jisté
18:00 Faltýnek: Policie vynechala informace
„Tím, že (policie) zatajuje některé informace před Sněmovnou, jen potvrzuje, že nejde o spravedlivé stíhání pachatele,“ řekl Faltýnek na tiskové konferenci a připojil se k vyjádření svého předsedy o účelové kampani.
17:50 Babiš: Je to účelové jednání
„Je to kauza o budoucnosti této země, abych byl znevěrohodněn, aby naše hnutí ztratilo ve volbách a aby příští vláda byla bez Babiše. Jsem přesvědčen o tom, že je to účelové stíhání,“ zopakoval Babiš novinářům na tiskové konferenci po jednání na výboru. Je to podle něj snaha ovlivnit volby.
„Nejedená se tady o kauzu Čapí hnízdo. To nebyl žádný dotační podvod. Jsou to domněnky, zkreslené informace a fabulace,“ řekl také Babiš.
17:40 Jaroslav Faltýnek ukončil výslech na výboru
17:00 Babiše vystřídal místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek
16:50 Andrej Babiš vypovídal na výboru 45 minut
Andrej Babiš přišel na jednání společně s Faltýnkem i s tiskovou mluvčí Lucií Kubovičovou. Ta novinářům oznámila, že má jednání výboru asi půl hodinové zpoždění a že pak oba poslanci z hnutí ANO společně předstoupí před novináře.
16:05 Po vyšetřovateli a státním zástupci je na řadě Babiš
Ani Pavel Nevtípil ani Jaroslav Šaroch průběh jednání za zavřenými dveřmi nekomentovali. Před členy výboru nyní předstoupil Andrej Babiš, po něm půjde Jaroslav Faltýnek.
15:14 Dorazil Nevtípil a Šaroch
Na schůzi dorazil vyšetřovatel případu Pavel Nevtípil a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch. Poslanci na ně podle Němcové mají doplňující dotazy k policejní žádosti o vydání. Ani jeden při příchodu nic nekomentovali. Policista pouze zdůraznil, že bude říkat pravdu. Až po nich předstoupí před členy výboru Babiš a Faltýnek.
15:01 Sklenák: Spis jsem neviděl, mám dostatek informací
„Byl bych ráda, i když to jednání možná bude delší, abychom to dnes uzavřeli a vydali doporučení poslancům,“ uvedl před novináři Roman Sklenák (ČSSD). Dodal, že policii nenavštívil. „Mám dostatek informací. Ještě jsem se seznámil se závěry dohledové prověrky vrchního státního zastupitelství,“ dodal.
Roman Sklenák @CSSD před jednáním Mandátového a imunitního výboru. Spis neviděl, nepovažuje to za důležité. @echo24cz pic.twitter.com/VimWrph2wm
— Renáta Bohuslavová (@BohuslavovaR) 30. srpna 2017
14:57 Petrtýl: Ze spisu jsem nic nevyčetl
Další člen výboru František Petrtýl (ANO) před příchodem na jednání pouze uvedl, že policejní spis viděl, ale nic z něj nevyčetl. Nechtěl ani předjímat, jak dnešní jednání dopadne.
14:50 Plíšek: Budu hlasovat pro vydání
„Výbor bude mít po dnešku všechny potřebné informace, takže v závěru dnešního jednání můžeme hlasovat o doporučení Poslanecké sněmovně. Já budu hlasovat pro vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. Skutky, kterých se měli dopustit, totiž nesouvisejí s výkonem jejich poslaneckého mandátu. O jejich vině musí rozhodnout nezávislý soud,“ řekl místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09) před jednáním pro Echo24.
14:43 Němcová chce o vydání hlasovat již dnes
„Očekávám, že se dozvíme informace od lidí, které jsme si pozvali. Zejména jde o oba pány poslance, o jejichž vydání policie žádá, dále bude přítomen i zástupce policie a státního zastupitelství,“ uvedla před jednáním pro Echo24 předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). „Myslím si, že je to projednáno tak, a byl na to dostatek času, abychom se dnes dokázali rozhodnout. A pokud by k rozhodnutí nedošlo dnes, ještě máme čtvrtek, pátek, pondělí, úterý, kdy stále může mandátový výbor zasedat a rozhodnutí pro sněmovnu připravit,” dodala.
Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, by měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policí vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.
Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.
Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl již dříve Babiš.