S ANO změna nepřišla. Firmy jsou politiků plné. Podívejte se

Politici na výplatní pásce

S ANO změna nepřišla. Firmy jsou politiků plné. Podívejte seNOVÉ
Ustavující zasedání pražského zastupitelstva Foto: Foto: praha.eu
3
Domov

Echo24

Když hnutí ANO po loňských volbách nastupovalo do koalice v Praze, slibovalo, že změní všechny zažité praktiky ve městě. Tváře hnutí se mimo jiné opakovaně ohrazovaly proti dosazování politiků do strategicky důležitých podniků, záležet má prý hlavně na vědomostech. Jenže ani pod novou koalicí se stará praxe nemění. Ve statutárních orgánech společností s majetkovou účastí města sedí i dnes desítky politiků.

Jen pár dní poté, kdy místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová ustoupila tlaku a požádala ČEZ o ukončení spolupráce, řeší opozice i média, s jakými dalšími podniky má smlouvy a v jakých firmách s majetkovou účastí města působí. Tak se ale jde ptát i ve všech ostatních partajích, které sedí v pražském zastupitelstvu.

Angažmá politiků ve statutárních orgánech strategických podniků totiž není v hlavním městě ničím výjimečným. Dopravní podnik, Obecní dům, Kongresové centrum, Pražské služby a mnoho dalších. Tady všude najdete ve statutárních orgánech politiky nebo stranám blízké lidi.

Dohoda po volbách byla celkem jasná – do statutárních orgánů strategických podniků dosadí své politiky všechny koaliční strany, tedy hnutí ANO (většinou dva), ČSSD i Trojkoalice. Koalice má na magistrátu celkem 33 zastupitelů a většinu z nich lze dnes najít v některé z dozorčích rad či představenstev městských firem. Jeden post by pak měl vždy připadnout i opozici.

Politik, kam se podíváš

Politici sedí skutečně téměř všude a jsou jich desítky. Například v dozorčí radě dopravního podniku figurují náměstek primátorky Petr Dolínek, Vojtěch Kocourek (oba ČSSD) a zastupitelé Petr Novotný, Jarmila Bendová, Jaroslav Štěpánek, zastupitel z Prahy 5 Martin Slabý (všichni ANO), Petra Kolínská (SZ), Marek Doležal (TOP 09), Petr Hlubuček (STAN) a Petr Šimůnek (KSČM).

V dozorčí radě Obecního domu zasedá náměstkyně primátorky Eva Kislingerová a zastupitel Antonín Lébl (oba ANO) či Marián Hošek (KDU-ČSL), Kongresového centra Praha zase zastupitelka Eliška Kaplický Fuchsová (ANO) a Iva Kotvová (SZ), Kolektorů Praha Zdeněk Růžička, Jiří Špaňhel a Karel Grabein Procházka (všichni ANO), Jan Smetana za ČSSD či Petr Hejma (STAN). V dozorčí radě Operátor OPENCARD zastupitel Patrik Nacher a Radomír Nepil (oba ANO), Martin Viac (ČSSD) a Josef Gattermayer (SZ) a Pražské energetiky například Radmila Kleslová (ANO), zastupitelka Monika Krobová Hášová (nez.) či Jan Sixta (KDU-ČSL).

V dozorčí radě Pražské plynárenské Holding zase najdeme Patrika Nachera a poslance Matěje Fichtnera (oba ANO), šéfa pražské ČSSD Miloslava Ludvíka, Ivetu Borskou (STAN) a Pavla Mareše (KDU-ČSL), v představenstvu Radka Lacka (ANO) a Tomáše Mikesku (STAN). Dozorčí radě Pražské teplárenské Holding zase předsedá pražský radní Libor Hadrava (ANO).

Velké zastoupení mají politici také v Pražských službách. V dozorčí radě tu sedí Petr Štěpánek ze zelených, Alexander Bellu z ODS, Jiří Bodenlos z ČSSD a Marcela Plesníková z ANO. Členem představenstva je Martin Čáslavka ze zelených.

V dozorčí radě Technické správy komunikací hlavního města Prahy zase najdeme předsedu pražských zelených Ondřeje Mirovského, Jarmilu Bendovou a Petra Novotného (oba ANO), Lucii Svobodovou (ČSSD) či Vladislavu Hujovou z TOP 09.

V TRADE CENTRE PRAHA a.s můžeme dohledat v dozorčí radě mimo jiné Radka Lacka, Lenku Vedralovou, Jana Trojánka a Vladislavu Veselou (všechny z ANO), Jana Deckera z KDU-ČSL, Drahoslava Matonohu z ČSSD a Ondreje Ruta (SZ).

Dostávat mohou miliony

Ani tento obsáhlý výčet ale není konečný. Politiky a partajím blízké lidi najdeme i v dalších firmách.

Kolik peněz politici ve statutárních orgánech firem berou, je těžké zjistit. Většina společností totiž údaje o odměnách neposkytuje. Částky se tak mohou pohybovat od pár tisícovek až po několik milionů ročně.

Debata o tom, kde všude sedí pražští polici ve statutárních orgánech, se rozproudila po problémech šéfky pražské organizace ANO Radmily Kleslové z posledních týdnů. Kleslová už minulý týden slíbila ukončit spolupráci s firmou ČEZ. Lidové noviny ale v pátek upozornily na to, že Kleslová sedí také v několika firmách s majetkovou účastí hlavního města. Konkrétně v představenstvu Pražské teplárenské a v dozorčí radě Pražské energetiky. Podle deníku si tak může přijít až na miliony korun ročně.

Čtěte také: Kleslová nakonec poslechla. V ČEZ skončí už v září