Přátelé Ruska drtí jeho nepřátele, chlubí se Vyvadil

Na podporu Putina

Přátelé Ruska drtí jeho nepřátele, chlubí se Vyvadil
Homepage

Největší aplaus na víkendové konferenci Koordinační rady ruských krajanů v Praze vyvolal Jiří Vyvadil, zakladatel spolku Přátelé Ruska v České republice. V minulosti politik v dresu několika stran, nyní kopající za ČSSD, v projevu před ruským velvyslancem oznámil, že facebooková stránka spolku má bezmála 4000 fanoušků.

„Skupina Nepřátelé Ruska má jen 450 příznivců a skupina Přátelé Ukrajiny pouhých 250,“ přednesl Vyvadil v ruštině na shromáždění v Ruském středisku vědy a kultury. Centrum se nachází v budově poblíž ruské ambasády v Praze-Bubenči, která před rokem 1989 sloužila jako rezidentura KGB a nyní tu má kancelář například nedávný poradce Miloše Zemana Zdeněk Zbytek.

Vyvadil řekl, že sdružení založil, protože už nemohl snést, „s jakým fanatismem“ česká média „napadají Rusko coby viníka krize na Ukrajině.“ Skupina Přátelé Ruska získala přes víkend více než sto dalších fanoušků. Na její stránce se objevují například karikatury připomínající politickou sekci humoristického časopisu Dikobraz před rokem 1989. Na jednom z obrázků třeba vykopává ruský prezident Putin amerického prezidenta Obamu ze dveří z nápisem Ukrajina. V podobném duchu je i řada komentářů fanoušků stránky.

Proputinovské názory se v posledních týdnech začaly častěji vyskytovat i jinde na českých sociálních sítích. Zejména na stránkách, které zakládají lidé z některých prokremelských spolků ruských krajanů.

„Nemůžete se ubránit dojmu, že se to připravuje profesionálně. Ti lidé sotva umějí něco napsat latinkou a najednou je tam denně třeba pět jejich textů v bezchybné češtině,“ diví se Igor Zolotarev, donedávna místopředseda rady pro národnostní menšiny při české vládě.

Předseda spolku Přátel Ruska Vyvadil v sobotu pochválil nedávné vystoupení exprezidenta Václava Klause na podporu Moskvy a dodal: „Doufám, že racionální síly budou postupně převažovat a jednoho krásného dne si lidé na Západě řeknou: Chtěli jsme zvítězit nad Ruskem a ono zvítězilo nad námi.“

Čtěte také: 

Čeští Rusové odmítají, aby za ně mluvil kritik anexe Krymu

Ruské spolky v Česku. Putinův trojský kůň