Mynářovo čekání na prověrku: nějak se to komplikuje

Mynářovo čekání na prověrku: nějak se to komplikujeNOVÉ
Domov

Zemanův kancléř stále bez prověrky

Filip Nachtmann

Bez měsíce rok. Tolik času uplynulo od chvíle, kdy hradní kancléř Vratislav Mynář po ultimátu prezidenta Miloše Zemana požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověrku. I když už uběhla zákonná lhůta, stále ji nemá. A podle informací deníku ECHO24.cz ještě nějaký čas mít nebude. Úřad si totiž měl vyžádat další informace. Kancléř tak může na prověrku čekat ještě dlouhé měsíce.

Když prezident Zeman loni 16. prosince dal svému kancléři ve vysílání Radiožurnálu ultimátum, že musí do několika dní zažádat o prověrku, jinak na Hradě končí, asi netušil, jak dlouho se prověřování jeho podřízeného potáhne. Mynář kapituloval a tři dny po Zemanově výhrůžce už u NBÚ žádal. Odevzdal přitom více jak 500 dokumentů a poté opakovaně docházel podávat doplňující informace. Odpovídal přitom na stovky otázek, ale prověrku stále nemá.

„Já opravdu nic nevím. Kdyby to bylo uzavřené, určitě byste se to dozvěděli. Jestli je tedy v mé prověrce něco nového, to se musíte ptát přímo na NBÚ,“ řekl serveru ECHO24.cz Mynář. Tomu skončila zákonná devítiměsíční lhůta na nejpřísnější stupeň (přísně tajné) už v září.

Tedy alespoň teoreticky skončit měla. Do oné lhůty se totiž nepočítají přerušení, kdy úřad zjišťuje doplňující informace. I bez nich ale může původní lhůtu až dvakrát prodloužit. Co to znamená? Že bezpečnostní řízení může trvat celkem 27 měsíců. A to bez doby, kdy byla prověrka přerušená. I když je takové protahování spíše nepravděpodobné, Mynář by se o výsledku prověrky mohl dozvědět klidně až za dva roky.

NBÚ: Prověřování pokračuje

„Protože pan Mynář ještě nedostal žádné vyrozumění, tak z logiky věci vyplývá, že bezpečnostní řízení pokračuje. Kdy bude ukončeno, ale nemůžeme předjímat. Doba každého šetření je jiná a závisí na mnoha věcech,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí NBÚ Radek Holý. Důležité podle něj je třeba to, jak prověřovaný spolupracuje, ale záleží i na součinnosti všech státních orgánů a organizací, s nimiž úřad při šetření spolupracuje: „Nic více k tomu říct nemohu.“

NBÚ při prověrce oslovuje například finanční úřady, banky a tajné služby, může se obracet i na zahraničí. Podle informací ECHO24.cz úřad některé subjekty poměrně nedávno obeslal s žádostí o informace a teď čeká na odpovědi. Mynářovo prověřování tak ještě rozhodně nekončí.

Hradní kancléř má přitom kvůli chybějící prověrce problémy. Namátkou v září nemohl na střežený summit NATO, protože by se nedostal na žádné jednání. Dlouhé čekání přesto nemusí být na škodu. Spekuluje se totiž, že kvůli dřívějším aktivitám z byznysu prověrku dostat nemusí. V tom případě by ale na Pražském hradě skončil. Pro Mynáře navíc hraje to, že samotnému Zemanovi průtahy s prověrkou nevadí. „Celá věc je plně v gesci NBÚ,“ odvětil jeho mluvčí Jiří Ovčáček na otázku, zda je prezident ochotný čekat další měsíce na výsledek prověřování.