Norové zakázali reklamu s lidmi v plavkách. ‚Je to nátlak na člověka‘

Pohled na dokonalou postavu trýzní?

Norové zakázali reklamu s lidmi v plavkách. ‚Je to nátlak na člověka‘NOVÉ 2
Svět

Echo24

V Norsku zakázali reklamy, v nichž se objevuje nahé nebo polonahé tělo, tedy i postavy v plavkách. Třetí největší město Trondheim ležící na severu Norska se tímto krokem údajně snaží bojovat proti zobrazování lidského těla jako nástroje dokonalosti, čímž se podle radních vytváří nátlak na člověka. Informoval o tom server The Local.

Z veřejných reklamních ploch po celém městě byly v úterý staženy především reklamy na plavky a spodní prádlo. Svalnaté muže a ženy v bikinách už na bilboardech neuvidíte. Zákaz se nevztahuje na soukromé plochy.

Radní Ottar Michelsen pro rozhlasovou a televizní společnost NRK řekl, že město je zodpovědné za to, aby se obyvatelé netrýznili pocitem, že je třeba dosáhnout dokonalé postavy. „Musíme přemýšlet o tom, jakou reklamu pomáháme šířit, neměli bychom šířit tu, která se podílí na nátlaku na lidské tělo. Dále bychom se neměli podílet na urážlivých a diskriminačních reklamách vůči určitým skupinám či jednotlivcům,“ dodal radní ze Socialistické levicové strany.

Ačkoliv konzervativní radní Yngve Brox nešíření reklamy, která poskytuje nerealistický obraz těla, rovněž podporuje, zároveň také varuje, že zákaz takové reklamy není řešením. Jedná se podle něj o zoufalý a špatný pokus. Není podle něj možné takto zakazovat a regulovat něco, co si společnost sama žádá,“ dodal radní Brox pro televizi NRK.

Čtěte více: Norsko změní pravidla. Další odebrané děti bude posílat do Česka