Kvůli Nově může soud zrušit volby, říká vlivný právník

Vyváženost předvolebních debat?

Kvůli Nově může soud zrušit volby, říká vlivný právníkNOVÉ
Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek Foto:

Foto: koláž Echo24 (Jan Zatorsky)

1
Domov

nel

Rozhodnutí TV Nova dát v předvečer voleb prostor jen šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi a volebnímu lídrovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi by mohlo mít soudní dohru a vést ke zrušení voleb Nejvyšším správním soudem. Je o tom přesvědčen vlivný právník Radek Pokorný, dlouholetý prezident Rady pro reklamu, který má blízko k sociální demokracii.

Podle něj je debata na Nově v rozporu se Zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání, a tak zcela porušuje zásady, na nichž musí být toto vysílání založeno. Zároveň upozornil, že při těsnějších výsledcích může být „tento lapsus“ dokonce důvodem, aby volby zrušil Nejvyšší správní soud. „Stát toto vysílání reguluje právě proto, že na rozdíl od tisku nelze jen tak zřídit alternativu,“ uvedl Pokorný na svém Facebooku.

Provozovatel vysílání je podle Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání povinen, aby v „politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti a zejména nebyla v celku vysílaného programu jednostranně zvýhodňována žádná politická strana nebo hnutí, popřípadě jejich názory nebo názory jednotlivých skupin veřejnosti, a to s přihlédnutím k jejich reálnému postavení v politickém a společenském životě“.

Jedinou televizí, kde jsou předvolební debaty vyvážené, je veřejnoprávní ČT. Od 15. září do 16. října probíhá série čtrnácti devadesátiminutových debat s kandidáty deseti politických stran vybraných na základě průzkumů jejich celostátního volebního potenciálu. Sérii završí Superdebata 19. října, kde dostanou dvouhodinový prostor lídři jednotlivých stran. Ve stejný den a čas plánuje televize Nova vysílat Duel Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka.

Čtěte také: Volební duely proti sobě. Na Nově Zaorálek s Babišem, na ČT zbytek lídrů

Další soukromá televize Prima si také zve hosty podle svého speciálního klíče. V plánu je vysílání tří předvolebních Partií. „Výsledky každé strany ve třech zdrojích byly zprůměrovány a složení hostů v každém vydání Partie bylo zvoleno tak, aby zástupce nejsilnější a nejslabší strany doplnil vždy zástupce strany nejblíže středu preferencí,“ uvedla mluvčí Primy Jana Mrákotová. Předvolebního pořadu Partie se 1. října zúčastní zástupci KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL, o týden později přijdou na řadu ČSSD, ODS a Piráti a v poslední předvolební neděli odvysílá televize diskusi zástupců hnutí ANO, SPD a Starostů a nezávislých.

Na strategii soukromých televizí při obsazování předvolebních debat v pátek kritizovaly opoziční ODS a TOP 09. Vadí jim, že televize neumožní přímý střet jejich předsedů s Andrejem Babišem. Šéf volební kampaně ODS Zbyněk Stanjura se ohradil proti tomu, že Nova odvysílá pouze duel lídrů Zaorálka a Babiše, a televize Prima přeložila šéfa ODS Petra Fialu z plánované debaty s šéfem ANO do pořadu, kde vystoupí spolu se Zaorálkem.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dále uvedl, že i jeho původně domluvený termín se přesouval a soukromé televize zjevně plní Babišova přání. „Slova Miroslava Kalouska nebudeme komentovat. Předvolební vysílání jsme komunikovali v tiskové zprávě a rozhodně nám nikdo žádná pravidla nediktuje,“ řekla Mrákotová.

Reakce TV Nova:

„TV Nova, jako nejsledovanější televizní skupina českého trhu s nejsledovanějším zpravodajstvím, připravuje rozsáhlé a kvalitní volební vysílání. Plán volebního vysílání jsme připravili už na jaře tohoto roku. Skládá se ze série letních interview, plánovaných on-line rozhovorů a intenzivní komunikace politických témat v rámci našeho denního zpravodajství a publicistických pořadů, kde poskytujeme adekvátní prostor všem relevantním politickým stranám. Volební vysílání vyvrcholí přímým duelem dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra, což je běžná praxe západních televizních stanic. V rámci profesionálního přístupu, se kterým televize Nova k volebnímu vysílání přistupuje, jsme program vysílání připravovali dlouho dopředu a do této debaty jsme oficiálně pozvali kandidáty ČSSD a ANO už v dubnu letošního roku. Obě politické strany souhlasily a již tehdy svou účast v debatě potvrdily.

Veškeré naše vysílání a zprávy, zvláště týkající se voleb, jsou plně v souladu s právními předpisy. Proto neshledáváme žádné porušení zákona a důrazně odmítáme jakékoliv obvinění, že by Nova postupovala v rozporu s profesionální odpovědností, objektivním přístupem a principy nestranného novinářství.

TV Nova si klade za cíl sloužit zájmům diváků a v rámci svého zpravodajství poskytnout odpovídající přehled osobností a názorů všech relevantních politických stran tak, aby voliči měli dostatečnou míru informací pro svá politická rozhodnutí,“ sdělila Echo24 mluvčí TV Nova Jana Ondrejechová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Zaorálek sehraje roli užitečného idiota.” ODS se pustila do komerčních televizí