Seina stoupne v Paříži o 6 metrů. Obětí záplav v Německu přibývá

Záplavy v Evropě

Seina stoupne v Paříži o 6 metrů. Obětí záplav v Německu přibýváNOVÉ 6
Svět

Echo24

Na nejméně šest mrtvých vzrostla v Bavorsku bilance nynějších povodní, záchranáři nalezli v Simbachu na hranicích s Rakouskem tělo 65letého muže. S odvoláním na policii o tom v noci na dnešek informovala agentura DPA. Záplavy si tak tento týden v celém Německu vyžádaly už přinejmenším deset obětí, několik dalších lidí je stále pohřešováno. Oběti jsou hlášeny i z Francie. V Paříži stále stoupá hladina Seiny, předpokládá se zvednutí hladiny až o šest metrů.

Německá meteorologická služba (DWD) i na dnešek předpovídá pro Bavorsko vydatné srážky, s deštěm ale musí počítat i další spolkové země. Bouřky a lijáky v noci zasáhly například Hamburk a pobřeží Baltského moře.

Ačkoli je situace v Bavorsku nadále dramatická, úřady hlásí první odhady škod. Jen v bavorském okrese Rottal-Inn napáchala voda zkázu za více než sto milionů eur (2,7 miliardy korun).

Bavorská vláda už obyvatelům postiženým záplavami přislíbila pomoc, ta v první fázi dosáhne okamžitého příspěvku 1500 eur (40,5 tisíce korun). Premiér Horst Seehofer přislíbil i rychlou obnovu zničené infrastruktury. Velké škody má i Bádensko-Württembersko, kde si tento týden živel vyžádal životy čtyř lidí.

Povodně sužují i Francii. Tisíce lidí zde již muselo opustit svůj domov a desetitisíce domácností je bez elektrického proudu. Kvůli vylité řece Seině se neotevře slavné pařížské muzeum Louvre a proběhne evakuace uměleckých děl umístěných v podzemních prostorech. Podobně na povodně reaguje i muzeum Orsay na opačném břehu Seiny. Ta by měla kulminovat v pátek, přičemž dosáhne až šesti metrů nad normální stav vody.

Některá města ve střední Francii prožívají nejhorší záplavy za více než sto let. I zde jsou hlášeny oběti přírodní katastrofy. Povodňovou vlnou byl smeten 74-letý muž přejíždějící řeku Evry-Grégy-sur-Yerre jihovýchodně od Paříže na koni. Kůň přežil, ale z Francie je to už třetí zpráva o oběti na lidském životě, uvádí server The Local. Deště komplikují i slavný tenisový turnaj French Open.

Záplavy se nevyhnuly ani Belgii a Polsku. Tam však nejsou následky tak vážné.

Čtěte také: Záplavy v Bavorsku si vyžádaly čtyři mrtvé

Čtěte také: Paříž vybuduje velký uprchlický tábor na severu města