Vyražte na kole po stopách agentů a převáděčů

Vyražte na kole po stopách agentů a převáděčů 1
Domov

Echo24

Mezinárodní cyklistickou trasu EuroVelo 13, označovanou jako Stezku železné opony, otevřeli dnes v bavorském městečku Bayerisch Eisenstein k 25 letům od pádu železné opony. Nová část trasy o délce 866 kilometrů je už kompletně označená v Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském a Jihomoravském kraji a v Bavorsku i Rakousku, řekl Daniel Mourek, koordinátor tras EuroVelo v ČR. 

Z 866 kilometrů je v ČR 507 km, a to od Trojmezí u Aše až po hranice se Slovenskem; zbytek vede v Německu a Rakousku. Symbolickým přestřižením ostnatých drátů z česko-německé hranice byl dnes slavnostně otevřen úsek v Plzeňském kraji o délce 126 km. 

Trasa v ČR plně kopíruje bývalou železnou oponu, ale nevede jen po bývalých vojenských cestách. Upozorňuje také na památky minulého režimu typu bývalého rozděleného nádraží Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein a na celkem 226 příběhů o převáděčích, agentech, lidech, kteří se odhodlali k útěku, vysídlencích, ale i obyvatelích opačné strany hranice. 

„Je to hodně atraktivní a opravdu přeshraniční trasa. Půlku jedeme v Bavorsku a druhou v ČR a podobně je to natrasované od soustátí Bavorsko, Sasko a ČR a z druhé strany z Břeclavi mezi česko-slovensko-rakouskou hranicí,“ řekl Mourek. Trasa se podle něj plánovala tak, aby bylo na obou stranách co vidět a aby byl dostatek služeb. Například v Českém lese jich není tolik, a tak je trasa vedená v Bavorsku, aby se cykloturisté mohli po 50 kilometrech kde vyspat a najíst. 

Linie, která zahrnuje zhruba polovinu samostatných komunikací jen pro cyklisty, je podle něj náročnější vinou příhraničních pohoří. Nejhorší je to na Šumavě, téměř rovina na jižní Moravě. Chceme, aby na trase byly dobíjecí stanice na elektrokola, řekl. 

„Bylo by lepší, kdyby bylo víc míst, kde se dá ubytovat, najíst a zastavit,“ uvedla cykloprůvodkyně Radka Žáková. Podle ní jde o typově jinou dálkovou trasu, protože většinou vede kopcovitým terénem. Chce to opravdu fyzičku, i když si člověk dá menší etapy, řekla. 

Celá EuroVelo 13 měří 10.400 kilometrů a jde přes 20 států, hlavně při hranicích. Vede od Norska až na turecko-bulharskou hranici. V jižní části Evropy se trasy teprve budují. „Tato trasa a Svatojakubská stezka (EuroVelo 3 o délce 5122 km) jsou stezkami evropského kulturního dědictví a jsou podporované Evropským parlamentem,“ uvedl Mourek.

V ČR jde o první kompletně proznačenou mezinárodní trasu. Českem prochází kromě 13 ještě EuroVelo 4,7 a 9. Všechny měří přes 2100 km.