Churchill tíhl k islámu, dokazují nově objevené dopisy

Ze soukromé korespondence

Churchill tíhl k islámu, dokazují nově objevené dopisyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

„Prosím, nekonvertuj k islámu,“ prosila v rámci soukromé korespondence v roce 1907 Winstona Churchilla jeho budoucí švagrová Lady Gwendoline Bertie. Domnívala se, že jeho láska k islámu a orientu celkově začíná přerůstat snesitelné meze. Dopisy se povedlo v archivech objevit vědci z Univerzity v Cambridge. Ty odhalují další, málo známou tvář jednoho z nejvýraznějších politiků novodobé historie. O nálezu informoval deník Independent.

„Jakmile přijdeš do přímého kontaktu s islámem, stane se tvá konverze jednoduchou. Bojuj s tím,“ naléhala Gwendoline na tehdy 33letého Churchilla. „Všimla jsem si, že máš tendence k lásce k orientu, k Pašům (vysocí úředníci nebo vojenští hodnostáři v Osmanské říši, pozn. red.),“ zdůrazňovala.

Sám Warren Dockter, který dopisy objevil, ale obavy Gwendoline mírní. Říká, že neexistovala šance, aby se z Churchilla stal muslim. „Tehdy byl víceméně ateista. Je ale pravdou, že islámská kultura ho velmi fascinovala. Na druhou stranu, mezi viktoriánskou šlechtou to bylo velmi obvyklé,“ vysvětluje Dockter.

Súdán a W. S. Blunt

Churchill měl k islámu blízko nejen díky přátelství s arabistou a básníkem Wilfridem S. Bluntem, ale také díky vojenské službě, kterou strávil v Súdánu. „Lady Gwendoline se tehdy bála, protože věděla, že Churchill zrovna odjíždí na svou cestu do Afriky, čerstvě po několika schůzkách s Bluntem,“ dovysvětluje Dockter.

Na své oblíbené náboženství tehdejší britský premiér nezapomněl ani během války. V roce 1940 podpořil plány na postavení londýnské centrální mešity, a dokonce v rozpočtu uschoval 100 tisíc liber pro tyto účely. Hlavně ale z taktických důvodů, doufal v podporu muslimských zemí ve válce.

Zpátečnická síla

V rámci zásadních otázek si ale Churchill nikdy nenechal obdivem k islámské kultuře ošálit zrak. Často a hlasitě upozorňoval na některé nespravedlnosti systému. „Jednotliví muslimové mohou oplývat skvělým talentem a schopnostmi, ale vliv islámu (některých pravidel) paralyzuje jejich sociální růst. Na světě není větší zpátečnické síly než islámu,“ řekl.

Doktor Warren Dockter dopisy objevil v rámci bádání pro svou připravovanou knihu Winston Churchill a islámský svět: orientalismus, impérium a Střední východ.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz