Turecko staví letadlovou loď pro ‚mezikontinentální úkoly‘
Vojenské ambice Ankary
Turecké loděnice v Istanbulu zahájily práce na první letadlové lodi tureckého námořnictva. Plavidlo nesoucí název Anatólie by podle tureckých úřadů mělo sloužit jednak ke startům letadel a vrtulníků a jednak k vysílání pozemních výsadků do potřebných oblastí. Nová loď by měla plnit „mezikontinentální úkoly“ a operovat mimo jiné v Atlantském a Indickém oceánu, uvádí server The Daily Beast.
Nové plavidlo tureckého námořnictva by mělo být zařazeno do služby v roce 2021. „Anatólie“ bude podle analytiků, které oslovil The Daily Beast, kombinací letadlové lodi a vyloďovacího plavidla – kromě letky stíhacích letounů F-35 a několika vrtulníků na palubě poveze i několik stovek vojáků a 13 tanků. Na délku by nová loď měla měřit 225 metrů. Jinými slovy bude o více než 100 metrů kratší než americké letadlové lodě třídy Nimitz.
Vláda v Ankaře si od nového plavidla slibuje především posílení svého vlivu v regionu. Turecko má totiž ve svém okolí hned několik více či méně nepřátelských států – na severu Rusko, na západě Řecko a na jihovýchodě Írán. Nová loď by tak podle manažera Orkuna Kalkavana, který dohlíží stavbu „Anatólie“ v istanbulských loděnicích, demonstrovat „sílu, jíž Turecko dosáhlo v obranném průmyslu“.
Podle tureckých úřadů by však loď nemělo operovat jen v oblasti Blízkého východu, potažmo Středozemního moře – turecké úřady si přejí, aby plnila úkoly i v Atlantském a Indickém oceánu. Ostatně i manažer Kalkavan, který na stavbu lodi dohlíží, pro turecký list Milliyet uvedl, že plavidlo bude vybavené pro „mezikontinentální úkoly“.
Kontrakt na stavbu nového plavidla byl podle serveru The Daily Beast podepsaný v loňském roce. Na stavbě lodi se podílí i španělská společnost Navatia, která Turkům pomáhá s některými technickými problémy. Cena nové lodi by se podle Kalkavana měla vyšplhat na jednu miliardu dolarů (více než 25 miliard korun).
Nová loď by ale podle Daily Beastu mohla mít i určité humanitární využití. Kromě letadel, vrtulníků, vojáků a tanků by se na palubě měla nacházet i nemocnice s více než 30 lůžky a určité prostorové rezervy pro případné evakuace. Například v roce 2011 Turci potřebovali evakuovat více než 23 tisíc lidí z Libye, kde zuřila válka, a při evakuacích museli spoléhat především na komerční aerolinky. Výstavba „Anatólie“ by tak případné budoucí evakuace měla do značné míry usnadnit.