Udavač StB v ČT a rozhlase. Seznam zakázaných hostů nevznikne

vojenský expert

Udavač StB v ČT a rozhlase. Seznam zakázaných hostů nevznikneKAUZA ECHO24 1
Domov
Pavel Baroch
Sdílet:

Český rozhlas nehodlá zavádět žádný seznam hostů, kterým zakáže vstup do vysílání. Stanice to uvedla v reakci na zjištění Týdeníku ECHO24, že bývalého důstojníka Martina Kollera vedla od roku 1979 komunistická Státní bezpečnost jako svého spolupracovníka a patřil k nesmírně k aktivním udavačům. Koller v poslední době často vystupoval ve veřejnoprávním rozhlase i televizi jako vojenský analytik a komentoval například rusko-ukrajinský konflikt nebo boje v pásmu Gazy.

Redakce ECHO24.cz oslovila veřejnoprávní média, jestli budou Kollera dál zvát do vysílání, když byl aktivním spolupracovníkem komunistické tajné policie. Podle svazku uloženého v Archivu bezpečnostních složek Koller podepsal spolupráci s vojenskou konstrarozvědkou, která byla součástí StB, v lednu 1979. Sám si vybral krycí jméno TANK.

Více čtěte: Kdo nám vysvětluje situaci v Rusku? Aktivní udavač StB

„Výběr hostů a respondentů do jednotlivých pořadů mají na starosti editoři těchto konkrétních pořadů. Ti při svém rozhodování posuzují řadu kritérií, mimo jiné odbornou úroveň, vyjadřovací schopnosti nebo důvěryhodnost konkrétního respondenta,“ uvedl ředitel centra zpravodajství Českého rozhlasu Tomáš Pancíř.

„Český rozhlas nemá žádný 'blacklist', neexistuje žádný seznam zakázaných respondentů. A na tom nechceme nic měnit. Jsme přesvědčeni, že máme natolik kvalitní editory, že jsou schopni vyhodnotit dostupné informace sami – to je ostatně nutným předpokladem výkonu jejich práce,“ dodal Pancíř.

Na stejnou otázku zatím nereagovala Česká televize. Mluvčí Alžběta Plívová pouze uvedla, že si nechala poslat podklady k odpovědi na dotaz ECHO24.cz. Podle informací ECHO24.cz se ČT o Kollerovu historii začala zajímat.

Musel jsem podepsat, říká TANK

Koller ve svých komentářích v televizi nebo rádiu hovoří například o „trapném lustračním zákonu,“ o tom, že „ruský voják je lepší než americký“, že „Evropa si začíná hrát na imperiálního světového hráče“ nebo o ukrajinských „fašistických bojůvkách, které navazují na banderovce, kteří se podíleli na holocaustu a etnických čistkách“. Tvrdí, že „studená válka nikdy neskončila“ nebo že malajsijské letadlo nemohli sestřelit proruští separatisté, protože „takovou výzbroj nemají“.

Sám Koller, vedený v dokumentech StB pod krycím jménem TANK, svou spolupráci s Vojenskou kontrarozvědkou nepopírá. „Dostal jsem se tam tak, že jsem předtím odmítl vstup do KSČ,“ uvedl pro Týdeník ECHO. Tvrdí, že mu jeho velitel na vojenské škole vyhrožoval, že ho exemplárně vyhodí a skončí u lopaty. Druhou možností byla právě spolupráce s „kontráši“.

Koller tvrdí, že nikomu neublížil a naopak řadě lidí pomohl. Jenže ECHO24.cz například zjistilo, že součástí Kollerovy první části svazku z let 1978 až 1984 je zhruba 150 ručně psaných zpráv o důstojnících i vojácích základní služby, které jsou podepsány TANK.

Sdílet:

Hlavní zprávy