Čapí hnízdo: Babišovi může hrozit za dotační podvod až 10 let vězení

TÝDENÍK ECHO

Čapí hnízdo: Babišovi může hrozit za dotační podvod až 10 let vězeníNOVÉ 2
Domov
Petr Holub
Sdílet:

„Pane Babiši, nedopustil jste se dotačního podvodu?“ Těmito slovy se obrátil deník Echo24.cz koncem loňského srpna na ministra financí ve věci padesátimilionové dotace na Čapí hnízdo.  Za půl roku nepřišla odpověď, a to přesto, že se začala ptát i další média, Policie České republiky, Evropská komise, opoziční i vládní poslanci.

Ministr Andrej Babiš o stejné otázce mluvil s prezidentem Milošem Zemanem, premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že on se Babiše ptát nebude. Samotné položení této otázky ministr považuje za „štvanici organizovanou proti mně některými nepřátelskými médii“.

Obsah otázky je přitom jasný a už v článku deníku Echo24.cz z 28. srpna 2015 bylo v několika krátkých odstavcích do detailu vysvětleno, čeho se týká.

Babiš a jeho lidé se dostali do podezření, že porušili paragraf 212 trestního zákoníku. V prvním odstavci stojí: „Kdo v žádosti o poskytnutí dotace, subvence nebo návratné finanční výpomoci nebo příspěvku uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.“ Šestý odstavec dodává, že „odnětím svobody na pět až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu“. Škoda velkého rozsahu dosahuje podle paragrafu 89 „nejméně částky 5 000 000 Kč“.

Dne 25. listopadu obdržela vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová anonymní trestní oznámení na dotační podvod v Čapím hnízdě. Pražská hospodářská kriminálka podání prověřila a zjistila, že jde o vážnou věc. Od 5. ledna vyšetřuje, jestli nedošlo k dotačnímu podvodu podle paragrafu 212 s trestní sazbou pět až deset let.

Celý článek najdete v novém čísle Týdeníku Echo zde.

Sdílet: