Evropské státy vyzvaly Rusko k novém začátku v oblasti kontroly zbraní

ZBRANĚ

Evropské státy vyzvaly Rusko k novém začátku v oblasti kontroly zbraníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Skupina 14 evropských států, včetně Česka, vyzvala k novému začátku v oblasti kontroly konvenčních zbraní. Výzva se týká především vztahu k Rusku, které pozastavilo platnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě z roku 1990. V prohlášení skupiny zemí v čele s Německem se také píše o zvyšující se nestabilitě v Evropě nebo ilegální anexi Krymu Ruskem.

Prohlášení vyzdvihuje nutnost vrátit se ke strategické stabilitě, zdrženlivosti, předvídatelnosti a transparentnosti, aby se omezila vojenská rizika.

Text výzvy podepsalo 14 států, původně se přitom hovořilo o tom, že jich bude 16. Rumunsko a Portugalsko ale nakonec ve skupině nejsou. Vedle Česka a Německa prohlášení podepsaly Slovensko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Bulharsko.

Smlouva o konvenčních ozbrojených silách v Evropě omezuje především počet tanků, těžkého dělostřelectva, bojových letounů a vrtulníků mezi Atlantikem a Uralem. Členské země NATO a Varšavské smlouvy ji podepsaly v listopadu 1990.

Čtěte také: Použít jadernou zbraň jako první? USA tuto možnost nevylučují

Analýza: IS použil v Iráku a Sýrii chemické zbraně nejméně 52krát

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články