Turci s Američany chtějí dobýt hlavní městi islamistů Rakku

válka v Sýrii

Turci s Američany chtějí dobýt hlavní městi islamistů RakkuNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Turecko je připraveno zúčastnit se po boku Spojených států operace s cílem dobýt Rakku, baštu organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to řekl novinářům během návratu ze summitu G20 v čínském Chang-čou, kde se setkal mimo jiné s americkým prezidentem Barackem Obamou. USA Erdoganovo vyjádření zatím nijak nekomentovaly.

„Obama chce některé věci týkající se Rakky učinit společně,“ řekl Erdogan podle deníku Hürryiet. „Řekli jsme mu, že z našeho pohledu by to nebyl problém,“ dodal prezident s tím, že Obamovi navrhl, aby se kvůli podrobnostem setkali zástupci turecké a americké armády.

Východosyrská Rakka je de facto hlavním městem chalífátu, který vyhlásila na části území Sýrie a Iráku organizace Islámský stát. Ve městě podle odhadů žije asi 250.000 až půl milionu lidí.

Turecká armáda se do pozemních bojů v Sýrii zapojila na konci srpna, kdy její tanky překročily společnou hranici v okolí města Džarábulusu. O víkendu otevřela další frontu v okolí města Ar-Raj. Turecké armádě a jí podporovaným povstalcům se podle Ankary v neděli podařilo vytlačit bojovníky IS z posledních pozic u turecko-syrské hranice.

Kromě boje proti radikálům z IS je dalším cílem Turecka v Sýrii zabránit kurdským milicím v ovládnutí souvislého pásu území podél hranice.

Podle dnešního prohlášení vicepremiéra Nurettina Canikliho si turecká operace v severní Sýrii zvaná Štít Eufratu od svého počátku vyžádala životy čtyř tureckých vojáků. Dalších 19 utrpělo v bojích zranění. Turecká armáda a jí podporované síly zabily 110 příslušníků IS a kurdských milicí, dodal vicepremiér. Turecko považuje za teroristy jak islamisty z IS, tak bojovníky kurdským milic YPG. Canikli nevyloučil, že turecká operace bude pokračovat ofenzivou dál do syrského vnitrozemí.

Ankara usiluje o vytvoření „bezpečnostní zóny“ podél syrsko-turecké hranice, v níž by klid zbraní zajistily velmoci. Existence pásma by měla napomoci také tomu, aby se zbrzdil příliv migrantů do Turecka a případně dále do Evropy. USA a Rusko se podle úterního vyjádření mluvčího tureckého prezidenta Ibrahima Kalina ale k plánu staví rezervovaně.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články