1 válka v Sýrii

Turci s Američany chtějí dobýt hlavní městi islamistů Rakku

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Turecko je připraveno zúčastnit se po boku Spojených států operace s cílem dobýt Rakku, baštu organizace Islámský stát (IS) v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to řekl novinářům během návratu ze summitu G20 v čínském Chang-čou, kde se setkal mimo jiné s americkým prezidentem Barackem Obamou. USA Erdoganovo vyjádření zatím nijak nekomentovaly.

„Obama chce některé věci týkající se Rakky učinit společně,“ řekl Erdogan podle deníku Hürryiet. „Řekli jsme mu, že z našeho pohledu by to nebyl problém,“ dodal prezident s tím, že Obamovi navrhl, aby se kvůli podrobnostem setkali zástupci turecké a americké armády.

Východosyrská Rakka je de facto hlavním městem chalífátu, který vyhlásila na části území Sýrie a Iráku organizace Islámský stát. Ve městě podle odhadů žije asi 250.000 až půl milionu lidí.

Turecká armáda se do pozemních bojů v Sýrii zapojila na konci srpna, kdy její tanky překročily společnou hranici v okolí města Džarábulusu. O víkendu otevřela další frontu v okolí města Ar-Raj. Turecké armádě a jí podporovaným povstalcům se podle Ankary v neděli podařilo vytlačit bojovníky IS z posledních pozic u turecko-syrské hranice.

Kromě boje proti radikálům z IS je dalším cílem Turecka v Sýrii zabránit kurdským milicím v ovládnutí souvislého pásu území podél hranice.

Podle dnešního prohlášení vicepremiéra Nurettina Canikliho si turecká operace v severní Sýrii zvaná Štít Eufratu od svého počátku vyžádala životy čtyř tureckých vojáků. Dalších 19 utrpělo v bojích zranění. Turecká armáda a jí podporované síly zabily 110 příslušníků IS a kurdských milicí, dodal vicepremiér. Turecko považuje za teroristy jak islamisty z IS, tak bojovníky kurdským milic YPG. Canikli nevyloučil, že turecká operace bude pokračovat ofenzivou dál do syrského vnitrozemí.

Ankara usiluje o vytvoření „bezpečnostní zóny“ podél syrsko-turecké hranice, v níž by klid zbraní zajistily velmoci. Existence pásma by měla napomoci také tomu, aby se zbrzdil příliv migrantů do Turecka a případně dále do Evropy. USA a Rusko se podle úterního vyjádření mluvčího tureckého prezidenta Ibrahima Kalina ale k plánu staví rezervovaně.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.