Mexičtí gangsteři přiznali zabití skupiny lidí. Asi zmizelých studentů

Mexičtí gangsteři přiznali zabití skupiny lidí. Asi zmizelých studentů
Fotografie 43 zmizelých osob, které zveřejnila vláda státu Guerrero. Foto: Foto: Facebook/Guerrero
1
Svět
Sdílet:

Zatčení členové gangu, které mexická policie podezřívá z podílu na zmizení 43 studentů ve státě Guerrero na jihozápadě země, se přiznali k zabití velké skupiny lidí. Oznámil to mexický generální prokurátor Jesús Murillo.

Tři noví zadržení podle Murilla uvedli, že zabili většinu lidí z této skupiny a pak je mrtvé a některé ještě živé shromáždili spolu s pneumatikami a dalším hořlavým materiálem na skládce u města Igualy, kde je s celou hromadou zapálili. Zbytky těl pak naházeli do řeky v těsné blízkosti skládky.

Po 43 zmizelých studentech pátrají od konce září tisíce příslušníků bezpečnostních složek. Podle dosavadních výsledků vyšetřování mladé lidi odvlekla 26. září policie, která je předala zločinecké organizaci Guerreros Unidos. Zásah údajně nařídil starosta Igualy José Luis Abarca po studentských protestech ve městě. Starostu i s jeho ženou po několika týdnech na útěku v úterý policie zadržela.

Čtěte také: Mexičané požadující nalezení zmizelých studentů zapálili radnici

Policie zatkla už více než sedm desítek podezřelých. Úřady nyní stále čekají, až tým forenzních antropologů v Argentině určí totožnost nalezených obětí. Generální prokurátor Murillo ale upozornil, že určit ze spálených fragmentů DNA bude velmi obtížné. „Musíme udělat vše, co bude v naší moci, abychom zjistili, zda se jedná o studenty,“ citovala Murillova slova americká televizní stanice CNN.

Rodiče nechtějí uvěřit. Obviňují vládu

Někteří rodiče nechtějí věřit, že spálené ostatky patří uneseným studentům. „Neuvěříme, dokud nám experti nepotvrdí, že jsou to skutečně oni,“ řekl muž pro CNN. Další se domnívají, že vláda se snaží tímto způsobem celou věc skončit. „Chtějí, aby veřejnost přestala klást otázky,“ uvedl další z rodičů.

Případ značně podkopal reputaci prezidenta Enriqua Peňi Nieta. Ten v prosinci 2012 do úřadu vstupoval se slibem, že v zemi obnoví vládu práva.

Od roku 2007 v Mexiku zahynulo v násilí spojeném s činností různých gangů na 100 000 lidí. Právě stát Guerrero, kde leží i známé přímořské letovisko Acapulco, patří k oblastem, které jsou nejhůře postiženy vlnou násilí spojeného s obchodem s drogami, únosy a vydíráním.

Sdílet:

Hlavní zprávy