Zeman opovrhuje ústavou, vzkazuje TOP 09 a vyzývá k odvolání Babiše

TOP 09 vyzývá Zemana, aby odvolal Babiše

Zeman opovrhuje ústavou, vzkazuje TOP 09 a vyzývá k odvolání BabišeNOVÉ
Zeman opovrhuje ústavou, vzkazuje TOP 09 a vyzývá k odvolání Babiše Foto:

Reprofoto ČT

1
Domov

tp Echo24

TOP 09 vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal ministra financí Andreje Babiše. Předsednictvo strany se shodlo na tom, že Zeman svým kladením podmínky koaliční smlouvy opovrhuje ústavou, a pokládá ho tudíž za bezpečnostní riziko pro Českou republiku. Podle TOP 09 by nový ministr neměl pocházet z hnutí ANO, aby bylo zcela vyloučeno podezření, že zastupuje zájmy Agrofertu.

„Setrvání ministra Babiše ve vládní funkci nás v očích domácí i světové veřejnosti řadí do společnosti banánových republik. Pokládáme za nezbytné, aby ministr financí svoji funkci opustil co nejrychleji,“ uvedla strana na svých webových stránkách. „Předsednictvo TOP 09 a všichni poslanci a senátoři TOP 09 proto důrazně žádají prezidenta republiky Miloše Zemana, aby splnil svoji ústavní povinnost a na návrh předsedy vlády ministra financí bezodkladně odvolal.“

„Prezident nemá prostor k úvaze ani k nějakým podmínkám. Má bezodkladně vykonat to, co podle ústavy vykonat má,“ řekl předseda strany Miroslav Kalousek. Ohledně chystaného projednání odposlechů strana podle něj chce, aby od Poslanecké sněmovny jasně zaznělo, že žádný člen vlády nesmí zneužívat svou moc a vliv vůči nezávislým institucím. „Mělo by zaznít, že to nehodláme tolerovat,“ tvrdí Kalousek. Podle předsedy TOP 09 by měl prezident Babiše odvolat ještě před svou cestou do Číny. 

Na to, aby Andrej Babiš opustil politiku, apelovala již v pondělí ODS. Jasnou reakci ODS očekává od politiků hnutí ANO, kteří by měli praktiky svého šéfa vyzvat k rezignaci. Zároveň by se podle ODS měl Babiš omluvit občanům.

Jednoznačnou reakci stran způsobilo mimo Babišova neodvádění daní také nedávné zveřejnění tří nahrávek, které dokládají, jak Andrej Babiš ovlivňoval práci novinářů médií, která vlastnil. Babiš nahrávky považuje za zmanipulované a podal kvůli nim trestní oznámení. Podle něj jde o provokaci a štvaní proti jeho osobě. 

Čtěte také: Babiš musí opustit politiku a omluvit se občanům, apeluje ODS

Andrej Babiš by měl být podle návrhu premiéra Bohuslava Sobotky odvolán z vlády k dnešnímu dni. Prezident Miloš Zeman chce ale rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu. V pondělí navíc sdělil, že k odvolání Babiše by bylo nutné zrušit koaliční smlouvu. Přístup prezidenta k vládní krizi kritizuje část senátorů, dnes se Zemanovými kroky bude Senát zabývat. Podle ústavních právníků ústava nedává Zemanovi příliš možností Babiše neodvolat a měl by postupovat bez zbytečných odkladů.

Čtěte také: ‚Odvolejte Babiše!‘ Na Zemana v Liberci pískali. Ten trvá na svém

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.