Je arogantní. Doporučuji mu soustředit se na Francii, vzkázala Macronovi Szydlová

Reakce z Polska

Je arogantní. Doporučuji mu soustředit se na Francii, vzkázala Macronovi SzydlováAKTUALIZOVÁNO
Polská premiérka Beata Szydlová Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Polská premiérka Beata Szydlová označila za arogantní páteční výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Polsko se v Evropě dostává do izolace a je v konfliktu s hodnotami EU. Důvodem takových vyjádření podle ní může být nedostatek politických zkušeností francouzského prezidenta. Na Macronova slova pronesená po setkání s jeho bulharským protějškem ve Varně reagoval také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, který Macrona obvinil z neznalosti. Polsko si kvůli tomu dnes povolalo francouzského chargé d‘affaires na ministerstvo.

„Prezidentovi doporučuji, aby byl smířlivější… Možná jsou jeho arogantní poznámky výsledkem nedostatku zkušeností,“ uvedla na Macronovu adresu Szydlová, kterou citovala agentura Reuters. „Prezidentovi doporučuji, aby se soustředil na záležitosti své vlastní země. Možná pak bude schopen dosáhnout stejných hospodářských výsledků a stejné úrovně bezpečnosti pro občany, jakou zaručuje Polsko,“ uvedla Szydlová.

Polská premiérka dále poznamenala, že o budoucnosti Evropy nebude rozhodovat Macron, ale že bude utvářena všemi členskými státy.

„Polsko se nedostává do izolace,“ prohlásil v pátek také polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním setkání se svými kolegy z Rumunska a Turecka a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. „Dnes hostíme důležité setkání, takže prezident Macron nesleduje pečlivě zprávy, neví, co se děje v této části Evropy,“ řekl dále šéf polské diplomacie. „Ale to se stává,“ dodal.

Francouzský prezident v pátek po setkání se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem mimo jiné prohlásil, že těmi kroky, které učinila konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), se Polsko samo v Evropě izoluje. Varšava se rozhodla pustit se s EU do sporů na mnoha frontách, a nebude proto schopna určovat budoucí směr vývoje evropského bloku, řekl také Macron.

Varšava ale nezůstala jen u mediální reakce na výroky francouzského prezidenta a pozvala si francouzského chargé d‘affaires. Náměstek na ministerstvu zahraničních věcí Marek Magierowski vyjádřil Sylvainu Guiauguéovi pobouření nad arogantními slovy prezidenta Macrona. Zdůraznil, že Polsko je stejně jako Francie rovnocenným členem EU se stejnými právy jako ostatní členské státy.

Francouzský prezident v pátek do Bulharska zavítal poté, co ve čtvrtek navštívil Rumunsko a ve středu se v Salcburku setkal s rakouským kancléřem Christianem Kernem, českým premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou slovenské vlády Robertem Ficem. Fakt, že na cestě po střední a jihovýchodní Evropě opominul Maďarsko a Polsko, vyvolal značnou pozornost.

Polska se v pátek po setkání s Macronem zastal bulharský premiér Bojko Borisov. Otevřená konfrontace mezi jednotlivými členskými zeměmi EU je podle něj zničující. Správným řešením je dialog a hledání řešení. Polsko a Maďarsko nejsou jen našimi přáteli, ale i součástí EU, dodal Borisov.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Polsko i Maďarsko rozhodně odmítají vícerychlostní EU. Juncker se diví

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články