Kubera na Hrad? ‚Hlavně to nepřepálit‘

Volba prezidenta

Kubera na Hrad? ‚Hlavně to nepřepálit‘NOVÉ 2
Domov

Filip Nachtmann

V pořadí druhá přímá volba prezidenta čeká Česko přesně za dva roky, už dnes se ale stále častěji začínají skloňovat jména možných kandidátů. V poslední době se mezi politiky mluví hlavně o jednom z nejviditelnějších senátorů Jaroslavu Kuberovi z ODS. Jenže ani v jeho mateřské straně zatím nemají jasno v tom, jestli Kubera slova o případné kandidatuře myslí vážně, nebo jde pouze o jeho tradiční humor. Sám senátor k tomu říká, že nechce nic uspěchat: Kdo vyrazí do závodu moc rychle, toho ostatní v závěru předběhnou.

O možné kandidatuře Kubery se začalo mluvit v létě minulého roku, když prohlásil, že pokud se nepřihlásí žádný kloudný kandidát, do volby půjde. Spekulace pak sám přiživil před několika týdny. To prozradil, že už o své kandidatuře informoval i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu je Kubera připravený do přímé volby jít? A brala by ho ODS vůbec, když před třemi roky dopadl její předchozí kandidát, také senátor Přemysl Sobotka v prezidentském klání katastrofálně?

„V tuto chvíli je to naprosto předčasná otázka. Bude hodně záležet na tom, kdo se objeví, jaké bude složení kandidátů. Já se nikam necpu. Každého, kdo vyběhne na závod delší trati moc rychle, ostatní v závěru předběhnou. Nesmí se to přepálit,“ připustil Kubera pro deník ECHO24.cz, že jeho kandidatura je zatím spíše v rovině teorie. „Ale samozřejmě se o tom šušká, chytají se toho lidi a píšou mi. To mě těší a říkám jim, že teď už potřebuji jen hlasy dalších tří milionů,“ dodává.

Po kandidatuře Kubery volali někteří lidé v ODS už před první přímou volbou. Opakovaně si ho také část straníků přála vidět v místopředsednickém křesle. Určitou podporu by tedy v ODS jistě našel. Možná i proto odmítá, že by svá slova o kandidatuře myslel pouze jako jeden z tradičních vtípků.

„To v žádném případě. Já sice občas rád vtipkuji, ale toto myslím naprosto vážně. Jen je zatím brzy na nějaké rozhodnutí. Taktika je vždy nejprve znát soupeře. A proti němu nasadit vhodného kandidáta,“ vysvětluje Kubera svou zdrženlivost s tím, že ODS bude muset do volby nasadit někoho, kdo má skutečně šanci uspět.

Fiala: Nesmí se opakovat rok 2013

Klíčem k tomu podle něj je, aby případný kandidát dokázal sebrat hlasy voličů, kteří v roce 2013 volili Karla Schwarzenberga, ale i těch, kteří se rozhodli pro Miloše Zemana: „Uspět může jedině ten, kdo osloví obě dvě ty skupiny. To bych, myslím, dokázal.“

Vedení občanských demokratů je o poznání skoupější a debaty o možných kandidátech se snaží brzdit, i když členskou základnu zajímají. Šéf ODS Petr Fiala má ale jasno. Naprostou prioritou jsou teď krajské a posléze sněmovní volby. Na vybírání prezidentského kandidáta je zatím času dost.

„V ODS se o tom sice mluví, ale žádná reálná debata ještě neproběhla. Určitě se tím budeme zabývat po kongresu. Zatím ani není jisté, jakou variantu zvolíme. Jestli postavíme straníka, vlastního kandidáta, nebo se přikloníme spíše ke společnému kandidátovi pravicových stran. O tom všem teprve musíme mluvit,“ říká Fiala a odmítá odpovědět, jak by se mu jako prezidentský kandidát líbil právě Kubera.

„Musíme zvolit správnou strategii. Opravdu se z naší strany nesmí opakovat průběh a výsledek volby z roku 2013. To je nám jasné,“ říká Fiala.

Ať už se ODS v příštích měsících postaví za kohokoliv, bude podle Fialy muset být schopen porazit Miloše Zemana a sjednotit přitom voliče od středu doprava. Strana prý rozhodně nechce někoho nasazovat jen proto, aby se souboje o Pražský hrad zúčastnila.

„Musíme zvolit správnou strategii. Opravdu se z naší strany nesmí opakovat průběh a výsledek volby z roku 2013. To je nám jasné,“ připomíná šéf ODS nedávnou historii. Tehdy se při prezidentské volbě občanští demokraté za svého kandidáta dostatečně nepostavili a ten po rozpačité kampani skončil až předposlední se ziskem necelých tří procent hlasů.