Švédsko rozhodlo o deportacích. A 14 tisíc migrantů se vytratilo

Konec "otevřených dveří"

Švédsko rozhodlo o deportacích. A 14 tisíc migrantů se vytratiloNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Reuters
1
Svět

vb Echo24

Když Švédsko ukončilo svoji politiku „otevřených dveří“, z dohledu policie se ztratilo více než 14 tisíc imigrantů. Neúspěšní žadatelé o azyl se tak snaží vyhnout deportaci do první bezpečné země, což v mnoha případech znamená Itálii nebo Maďarsko. Policie nestíhá po zmizelých migrantech pátrat, protože je zahlcena náporem migrantů na hranicích.

Švédský úřad pro migraci koncem října rozhodl, že ze země vyhostí celkem 21 748 cizinců. Z tohoto počtu však policie 14 140 lidí registruje jako „hledaných“. Jinými slovy policisté neví, kde se dotyční migranti v současné době nacházejí. „Jednoduše nevíme, kde jsou,“ přiznal šéf švédské pohraniční policie serveru The Local.

Lidé, kteří mají být deportováni, spadají do kategorie takzvaných ekonomických migrantů. Švédské úřady totiž seznaly, že nejsou v takové životní situaci, aby získali právo na azyl a mohli v severské zemi zůstat. V tuto chvíli není jisté, kde se nezvěstní migranti zdržují. Je ovšem pravděpodobné, že vyhledali útočiště v některé z přistěhovaleckých čtvrtí, kde snadno splynou.

Švédská vláda sice oznámila, že chce vyvinout takové úsilí, aby zmizelé migranty našla a deportovala, policisté však namítají, že na to v tuto chvíli nemají kapacity – poté, co Švédsko obnovilo kontroly na hranicích, jsou policisté potřební především tam. „Je to velký úkol a jeho splnění zcela závisí na tom, kolik má policie zdrojů,“ doplnil šéf švédských pohraničníků.

Server The Local ovšem připomíná, že současná situace se dala předvídat. Švédsko totiž už v loňském roce rozhodlo o vyhoštění neúspěšných žadatelů o azyl. Dobrovolně jich ze země odešlo 41 %. Dalších několik procent bylo ze země násilím deportováno, zbytek však odešel do ilegality a zmizel úřadům z dohledu.

Uprchlíci se přitom nemusí bát, že by se vrátili do svých rodných zemí – podle švédského úřadu pro migraci mají být navráceni na základě takzvaného Dublinského systému. Ten uprchlíkům ukládá požádat o azyl v první bezpečné zemi schengenského prostoru, do které vstoupí. Migranti by se tak ze Švédska vraceli například do Itálie nebo Maďarska.

Čtěte také: VIDEO: Švédsko staví hráz běžencům. Vicepremiérka se rozplakala

Běženci odmítají ubytovnu ve Švédsku. Od neděle protestují v autobuse