Vystavená lidská těla chce radnice Prahy 7 pohřbít. Už má i hrob

Vystavená lidská těla chce radnice Prahy 7 pohřbít. Už má i hrobNOVÉ
Výstava Bodies The Exhibition Foto:

Foto: Venetian Macau Zdroj: Flickr.com

Domov

Výstava lidských těl

pf Echo24

Vleklý spor o výstavu lidských těl Bodies The Exhibiton, která je v současnosti k vidění na pražském Výstavišti, má další dějství. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský požádal policii o pomoc s pohřbením těl. Radnice už má prý připravený i hrob. Informoval o tom deník Metro.

Starosta Čižinský proti výstavě vystupuje dlouhodobě. Argumentuje přitom tím, že lidská těla ani jeho části nelze v českém právním prostředí kvalifikovat jako věci. Neobstojí tak prý ani argument pořadatelů výstavy, podle kterých je nutné ostatky pokládat za pouhé exponáty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

„Jako starosta městské části mám za povinnost v souladu se zákonem o pohřebnictví bez zbytečného odkladu zajistit pohřbení těchto lidských pozůstatků,“ tvrdí Čižinský. Takový úkon však nemůže radnice učinit sama. „Pozůstatky se nacházejí v pronajatém prostoru. Žádám tedy o součinnost pro zajištění přístupu pohřební služby do prostoru, kde se lidské pozůstatky nacházejí,“ vysvětluje.

Dopis se svou žádostí o pomoc policie odeslal starosta Prahy 7 minulý týden. Pro pohřeb lidských těl má už prý radnice připravený i hrob na jednom z pražských hřbitovů.

Policie prozatím k dopisu nezaujala žádné stanovisko. Vše bude řešit až po detailnějším seznámení se situací.

Zástupci výstavy však předpokládají, že Čižinského žádost bude zamítnuta. Exponáty byly prý vytvořeny za účelem výzkumu, vzdělávání a vystavování. Policie má prý navíc k dispozici řadu dokumentů, které dokazují, že jsou těla vystavována legálně.

Na výstavu lidských těl už si stěžovali kromě Čižinského i další lidé. Policie dostala hned tři podněty k prošetření, ve kterých si jejich autoři stěžují na porušení zákona o pohřebnictví. Podobné stížnosti řešili policisté už v roce 2007, kdy se výstava rovněž objevila v Praze. Tehdy ovšem podle závěrů vyšetřování k žádnému porušení zákona nedošlo. 

Exponáty vytvořené z lidských těl budí dlouhodobě pozornost veřejnosti i odborníků. Není totiž jasné, jaký je vlastně původ těl, které se později stanou součástí výstavy. Odpůrci Bodies The Exhibition tvrdí, že mrtvoly získávají tvůrci výstavy z řad mučených čínských vězňů, nikoli pouze od dobrovolných dárců.

Čtěte také: ‚Vystavování mrtvol Číňanů v Praze. Odporná hra na umění‘

Svou víru odvolala. Přesto Číňanku ve vězení mučili dál

Související články