Plánoval teror ve Vídni. ‚Rakousko není ostrovem blažených‘

Policie zadržela podezřelého islamistu

Plánoval teror ve Vídni. ‚Rakousko není ostrovem blažených‘AKTUALIZOVÁNO 1
Svět

Echo24

Rakouská policie dnes večer zadržela ve Vídni muže podezřelého z přípravy teroristického útoku v rakouské metropoli. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Zatčeným je podle něj 18letý Rakušan, který má kořeny v zahraničí. Do země přišel z Německa.

Policie zatčením muže zabránila možnému teroristickému útoku ve Vídni, uvedl ministr Sobotka. Policie podle něj nyní prověřuje indicie, že muže radikalizovali islamisté. Podle bulvárního listu Krone je mladík albánského původu. Bombový útok údajně plánoval spáchat ještě tento měsíc.

Ministr vnitra: Rakousko není ostrovem blažených

„Dnešní případ ukazuje, že Rakousko není žádným ostrovem blažených,“ uvedl Sobotka. Se zvýšeným rizikem teroristického útoku musí podle něj v současnosti počítat celá Evropa.

„V posledních dnech jsme dostali informace, že se možná chystá teroristický útok v rakouské metropoli,“ řekl už dříve agentuře APA policejní mluvčí Thomas Keiblinger. Upozornění podle něj přišlo od zahraničních tajných služeb. Podle listu Krone mladík do Rakouska přijel dnes a od okamžiku překročení hranice ho policie sledovala. Výbušné zařízení muž podle bulvárního listu sestrojil v Německu.

Policejní razii speciální jednotka podnikla kolem 18:00 SEČ ve vídeňském obvodě Favoriten, kde byl podezřelý zatčen v bytě. Podle ministra Sobotky muž nekladl odpor.

Varování pro občany

Rakouská policie vydala varování pro občany, aby na frekventovaných místech byli obezřetní. Pozor mají dávat na odložená zavazadla a upozornit na ně policisty. Informaci listu Krone, že mělo jít o útok výbušninou, nechala policie bez komentáře. Podle Sobotky prosincový útok na vánoční trh v Berlíně ukázal, že k podobné akci není třeba bomby. Tunisan Anis Amri k atentátu v centru německé metropole použil ukradený kamion.