1 Potřebujeme takový registr?

Drogy i potraty. Nový registr má o lidech vědět vše

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Jakou má kdo nemoc, zda byl v minulosti drogově závislý, kolik podstoupil potratů, jaká je jeho sociální situace. To jsou jen některé údaje, které má v neanonymizované podobě shromažďovat nový registr pacientů. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ho ve středu hladce prosadil ve sněmovně, i když proti vystupovali dokonce někteří koaliční poslanci. Kritici návrhu upozorňují na riziko zneužití velmi citlivých údajů – veškeré informace o pacientech totiž půjdou dohledat podle rodného čísla. To se prý může hodit v byznysu i v politickém boji.

Změnu přináší novela zákona o zdravotních službách, která mimo jiné počítá se zřízením jakéhosi národního zdravotnického informačního systému. Právě v této obsáhlé databázi se mají soustředit veškerá data o zdravotním stavu pacientů. A protože bude registr obsahovat údaje o pacientech pod rodnými čísly, půjde data ihned spojit s konkrétními lidmi.

Podle kritiků obrovský zásah do soukromí obyvatel, podle ministerstva zprůhlednění zdravotnictví, které po letech přinese první plnohodnotnou databázi s údaji o poskytované péči a zdravotním stavu obyvatelstva.

„Pokud ten zákon schválíme, umožníme spuštění této rozsáhlé databáze bez toho, aniž bychom znali její konečnou podobu. A bez toho nemůžeme posoudit ani hrozící bezpečností rizika. O všech občanech České republiky se budou sbírat data, všechny registry budou propojené na jeden centrální bod. To je opravdu velmi nebezpečné, protože může dojít k úniku těchto dat. A o ty bude velký zájem z farmaceutického průmyslu, komerčních pojišťoven i dalších oblastí,“ řekl už v úterý deníku ECHO24.cz zřejmě největší kritik registru Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL.

Hovorka je přesvědčený, že je Němečkův návrh v rozporu s ústavou i evropskou legislativou: „Není přeci nijak nutné sbírat data s rodnými čísly, to zřejmě nikde ve světě není. Data se musí anonymizovat, protože jde o velmi citlivé údaje.“

Potraty, drogy, psychické problémy…

Součástí národního systému mají být kromě údajů o nemocích také data o potratech, asistované reprodukci, léčení se ze závislosti na drogách, psychických či sexuálních problémech a podobně.

To se kromě Hovorky nelíbí i dalším poslancům. A na odpor se nepřidává pouze opozice, s využitím rodných čísel nesouhlasí třeba Milan Brázdil z hnutí ANO. „Rozhodně nemají být na jednom místě údaje o všech mých nemocích spojené s mým jménem. Statistiky jsou velmi důležité, ale bylo by možné je vést i bez navázání na konkrétní pacienty. S tímto nemohu souhlasit a není to podle mě dobrý krok,“ říkal před hlasováním člen výboru pro zdravotnictví. Nakonec byl ale pro.

Pro návrh hlasovalo 140 poslanců, odmítli ho lidovec Hovorka, ODS a TOP 09. Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 označil registr hrazených služeb za ‚velkého bratra‘ a proti novince se na Twitteru ohradil i šéf strany Miroslav Kalousek. 

Ministerstvo zdravotnictví nový registr hájí s tím, že nejde o „žádné budování obřího a nebezpečného datového skladu“. Systém zabezpečení prý bude propracovaný a robustní a k primárním údajům se nikdo nepovolaný nedostane. Ministr Němeček argumentuje, že stát potřebuje znát data právě o konkrétních lidech, aby zjistil, jak putují systémem. To by mělo pomoci k vytvoření jakési mapy nemocnosti.

‚Je to fantastický klíč ke zdravotnictví‘

„Ta data stejně existují, jsou například v pojišťovnách. Ten návrh je jen spojuje do jednoho místa a stanovuje pouze několik lidí s přístupem. Je bude zajímat, kolik je kde jakého druhu rakoviny, jak to souvisí s kouřením a podobně. Je to fantastický klíč k českému zdravotnictví,“ obhajoval v odpovědi deníku ECHO24.cz vznik registru poslanec ČSSD Pavel Antonín a dodával: „Je jasné, že se toho někteří bojí. Zjistí se totiž například, kde se dělají jaké úkony a hlavně za jakou cenu.“

Jenže podle kritiků není k vytváření map nemocnosti zapotřebí přiřazovat data ke konkrétním lidem.

„Musíme vědět, jak se kde léčí, abychom věděli, jak s těmi lidmi zacházet. Proč u toho ale musíme mít informaci o tom, kdo to byl? Zásadní informace je, jak je starý, jaké má pohlaví, možná i informace o tom, co dělá. Ale jinak nás jen zajímá, jaká byla diagnóza, jak byla léčena a jaký byl výsledek té léčby. V čem je nám dobré rodné číslo? Úniky informací jsou obrovské a nelze se jim skoro ubránit,“ varoval ve sněmovně už dříve před snahou shromažďovat údaje i s rodným číslem poslanec ODS Bohuslav Svoboda, který jinak myšlenku registru pacientů podporuje.

Čtěte také: ‚Hrozí zneužití citlivých dat pacientů‘. Vláda chystá další registr

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.