Biden hasil problém v Kyjevě: Prozápadní koalici prý hrozí rozpad

Politická krize v Kyjevě

Biden hasil problém v Kyjevě: Prozápadní koalici prý hrozí rozpadNOVÉ
Ukrajinský premiér. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

Křehké prozápadní koalici na Ukrajině hrozí rozpad a vláda by kvůli korupčním skandálům, jež se dotýkají vysoce postavených činitelů, mohla při nadcházejícím hlasování v parlamentu přijít o důvěru. Upozornil na to deník Financial Times.

Očekává se, že o důvěře se bude hlasovat už v pátek, kdy má premiér Arsenij Jaceňuk v zákonodárném sboru přednést zprávu o výsledcích roční práce svého kabinetu. Po zaujetí stanoviska jednokomorové Nejvyšší rady k Jaceňukovu týmu ve stále větší míře volají poslanci.

Tomu, že situace je skutečně vážná, podle britského listu nasvědčuje mimo jiné návštěva amerického viceprezidenta Joea Bidena na Ukrajině tento týden. Nabádal při ní k jednotě a zároveň k zintenzivnění boje s korupcí.

„Ukrajina si nemůže dovolit znovu připravit svůj lid o naději,“ prohlásil Biden v úterý v ukrajinském parlamentu po setkáních s Jaceňukem a s prezidentem Petrem Porošenkem.

Viceprezident veřejně nevyzval k tomu, aby premiérem zůstal Jaceňuk, jehož popularita se zhroutila po nezbytných úsporných opatřeních včetně zdražení veřejných služeb, jako jsou například dodávky elektřiny a plynu. Nicméně při schůzkách za zavřenými dveřmi Biden údajně vyjádřil názor, že Ukrajina nemusí být schopna vytvořit lepší fungující koalici, než je ta nynější, založená na stranách Jaceňuka a Porošenka, jež mají v parlamentu nejvíce křesel.

Washington se rovněž obává, že Rusko – s pomocí některých ukrajinských oligarchů – se snaží rozvířit pobouření veřejnosti nad korupčními skandály s cílem destabilizovat prozápadní kabinet v Kyjevě.

Vyslovení nedůvěry vládě by mohlo mít za následek další období politické nestability v zemi za situace, kdy se Ukrajina ve východních regionech dál potýká s proruskými separatisty. Rovněž by to zkomplikovalo vztahy s USA a s Evropskou unií, jež jsou největšími západními podporovateli Kyjeva, a mohlo by to vést ke zmrazení záchranného programu Mezinárodního měnového fondu ve výši 17 miliard dolarů (420 miliard korun), napsal Financial Times.

Čtěte také: Rusko přestalo dodávat plyn na Ukrajinu. Chce platby předem