Chrám v Palmýře vyletěl do povětří. O víkendu, nebo před měsícem?
Islamisté ničí památky
Světovými médii proběhla zpráva o tom, že teroristé z Islámského státu srovnali se zemí jednu z nejvýznamnějších památek v syrské Palmýře – chrám Baal-Šamin. Údaje o tom, kdy, se však liší. Islamisté zničili již mnoho artefaktů historického města na seznamu UNESCO. Dalším hrozí stejný osud.
Vyhnání Římanů z Mezopotámie, dobyvačná vláda proslulé královny Zenobie, jež se vzepřela a bojovala proti Římské říši, znovudobytí Římem, zničení města i příchod křesťanství ve 4. století n.l. a islámu v pátém. Později pak Osmanská říše, nadvláda Francie a nakonec vláda Háfize Asada a jeho syna, který v zemi v roce 2011 rozpoutal občanskou válku. Toho všeho bylo střídavě zanikající město Palmýra a chrám Baal-Šamin za dobu své 2 tisíce let trvající existence svědkem. Když syrské město v květnu dobyl Islámský stát, stačily mu pouhé tři měsíce a jedinečná ruina chrámu již prý neexistuje.
Světové agentury oznámily, že islamističtí teroristé chrám vyhodili o víkendu do povětří. Informace pochází od tureckého aktivisty. Jiné zdroje podle syrské lidsko-právní organizace sídlící v Londýně říkají, že chrám teroristé zničili již před měsícem. Informace pocházejí od místních obyvatel, kteří ve městě zůstali. Podle nich nepodlehl zničení jen samotný chrám, ale i přilehlá malá kolonáda antických sloupů. Fotografie či záznam, které by potvrzovaly jejich zničení, však nejsou.
Kromě chrámu Baal-Šamin postaveného v roce 131 n. l., který byl zasvěcený pánu nebes – bohu Baalovi, se v Palmýře nachází mnoho dalších, které jsou nyní v ohrožení.
#Palmyra roman theatre under the rule of Syrian state & under ISIS control. Different meaning of democracy! pic.twitter.com/2snx1biKSt
— Nagham Salman (@NaghamSalman)
4. Červenec 2015
Centrum starověké Palmýry tvoří přes kilometr dlouhá Kolonáda antických sloupů, která vedla prostředkem města od severozápadu na jihovýchod. Její nejstarší sloupy se datují do 2. století n. l.. Za vlády královny Zenobie ve třetím století se dostavěla její druhá část. Na jednom jejím konci se nachází rozsáhlý komplex vojenského tábora císaře Diokleciána postaveném v třetím století, jenž rovněž patří mezi významné ruiny.
Druhou dominantou starověkého města je Belův chrám, zasvěcený nejvýše postavenému bohu Belovi, který ve městě stojí od roku 32 n. l.. Z antického chrámu se zachovalo několik zdí a mnoho sloupů. Nachází se v jiné části rozsáhlého naleziště než již pravděpodobně neexistující Baal-Šamin.
Další z významných ruin u kterých není jasné, jestli ještě stojí je palmýrské antické divadlo postavené v první polovině 2. století. Amfiteátr, jenž se nachází uprostřed kolonády bojovníci IS nedávno použili jako popraviště pro 25 syrských vojáků. Vide oz popravy poté zveřejnili.
Islamisté by také v budoucnu mohli zničit rozsáhlá pohřebiště u městských hradeb známé od objevení ruin v Palmýře v 18. století jako Údolí hrobů. Jedná se o stovky hrobů v podobě věží nebo domů. Pohřební věže byly i několikapatrové a pod nimi se nacházely podzemní komory. Známá je například věž Elahbel. Na hrobech se nacházely reliéfy, které vyobrazovaly zesnulé osoby. V červenci IS publikoval fotografie na kterých některé vzácné reliéfy rozbíjí kladivy. V hrobkách se při vykopávkách také našlo mnoho předmětů jako šperky nebo mince, které jsou vystavené v muzeu v Damašku.