Trosky sestřeleného letounu v Nizozemí znovu sestaví

Převoz zbytků letadla

Trosky sestřeleného letounu  v Nizozemí znovu sestavíNOVÉ 1
Svět

Echo24

Konvoj osmi nákladních automobilů vezoucích trosky malajsijského letounu, který byl v červenci sestřelen na východní Ukrajině, v úterý odpoledne dorazil na nizozemskou vojenskou základnu Gilze-Rijen. Vyšetřovatelé tam podle agentury AP zbytky letadla znovu zdokumentují, naskenují a roztřídí. V hangáru pak chtějí části Boeingu 777 znovu sestavit. 

Letadlo s pasažéry letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítilo 17. července. Většinu obětí, téměř 200, tvořili nizozemští občané. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch odpálená pravděpodobně z povstaleckého území na východní Ukrajině. Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření ale padá na proruské separatisty. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí, při kterém zahynulo všech 298 cestujících, odmítají. 

Čtěte také: Dým a zmatek. Nové video ukazuje následky pádu letu MH17

'MH17 sestřelila stíhačka,' kontruje snímkem Moskva. Přišel mailem

Při letu MH17 ztratili tři děti. Až nyní je mohou pohřbít

Asi 50 příbuzných obětí neštěstí bylo přítomno příjezdu konvoje přímo na základně Gilze-Rijen na jihu Nizozemska. Vyšetřování bude pro veřejnost uzavřené, pozůstalí si budou ale podle agentury AFP moci trosky letadla prohlédnout. Řada z nich nizozemské úřady kritizuje za údajně pomalý průběhu vyšetřování. Závěrečná zpráva se očekává v létě 2015. 

Tým nizozemských expertů zahájil odvoz trosek z východní Ukrajiny v polovině listopadu. Celou akci komplikovala pokračující střelba mezi ukrajinskou armádou a povstalci, a musela tak být opakovaně přerušována. Na průběh nakládání dohlíželi také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).