‚Nové metody zabíjení lidí‘. Vražda KGB na Moravě
Nejasná smrt agenta Larka
Čtyři dny před Štědrým dnem 1975 zmizel ve Vídni beze stopy americký občan Nicholas Shadrin. Své manželce, s níž odjel do rakouské metropole na předvánoční dovolenou, řekl, že jde na schůzku, vrátí se prý ale brzy. Ewa Shadrinová tehdy svého muže viděla naposledy. Měl se s ní setkat asi za dvě hodiny před budovou opery. Jenže tam už nepřišel.
Když se Shadrin nevracel ani do hotelu, zavolala jeho manželka pozdě v noci na číslo, které jí předtím dal. Telefon vzala žena, jež se představila jménem Ann Martinová, ve skutečnosti se jmenovala jinak a byla důstojnicí CIA. Shadrin totiž nebyl jen tak obyčejný Američan. Původně se jmenoval Nikolaj Artamonov, coby mladý velitel sovětského torpédoborce přeběhl v roce 1959 se svou polskou milenkou a pozdější manželkou Ewou na Západ, změnil si jméno a začal pracovat pro americké tajné služby.
Martinová se Shadrinovou další tři dny po manželově zmizení probíraly, co se mohlo tu prosincovou noc stát. Ambasáda USA ve Vídni mezitím bombardovala Washington naléhavými telegramy.
V té době byl ale Shadrin už mrtev. Zemřel zhruba hodinu poté, co se rozloučil se svou ženou. Nikdo v té době a ještě spoustu dalších let netušil, že Shadrin/Artamonov vydechl naposledy zhruba sedmdesát kilometrů od Vídně, na československém území, kam byl odvlečen KGB. Před čtyřiceti lety se tu odehrálo finále jedné z nejrafinovanějších operací sovětské tajné služby, kterou čeští historici dosud nepopsali. Mimo jiné proto, že ve zdejších archivech se žádné dokumenty k únosu sovětského dezertéra nezachovaly a moskevské archivy pochopitelně mlčí.
Ewa Shadrinová po návratu z Vídně na konci roku 1975 marně apelovala na americké politiky včetně prezidenta Geralda Forda, aby zmizení jejího muže vyšetřili a dali jí odpověď na otázku, co se onu předvánoční noc přihodilo a jaký byl Shadrinův osud. V roce 1981 vyšel v sovětském časopise Litěrarnaja gazeta článek „Nepotřebné koně se střílejí, není-liž pravda?“, který tvrdil, že Shadrina zavraždila CIA, když zjistila, že pracuje pro Sověty.
Až později přiznal sám generál KGB Oleg Kalugin, že podklady pro novinářský text, který byl příkladnou ukázkou dezinformační hry KGB, dodal redakci sám.