Putinův propagandista v Praze: Husáka jste si vybrali sami

"Pravda" v ruském centru

Putinův propagandista v Praze: Husáka jste si vybrali samiNOVÉ
Nikolaj Starikov Foto: Foto: wikimedia commons
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Přední moskevský propagandista Nikolaj Starikov vystoupil v Praze před plným sálem na přednášce, kterou uvedl ředitel zdejšího Ruského centra vědy a kultury slovy: „Nechme zaznít pravdu!“ Posluchači pak mohli slyšet, že migrační vlnu do Evropy řídí USA s cílem oslabit a ovládnout kontinent.

Tři minuty chůze od ruské ambasády v Praze se nachází jí řízené Ruské centrum vědy a kultury. V této bubenečské budově má kancelář například sponzor návratu Miloše Zemana do politiky plukovník Zdeněk Zbytek, dříve tu měla vyhrazené prostory KGB. V pondělí do zdejšího velkého sálu naplněného stovkami lidí zavítal pětačtyřicetiletý Nikolaj Starikov, obchodní ředitel televizní stanice „První kanál – St. Petěrsburg“ a předseda Velké vlastenecké strany, známý také jako autor patnácti knih, z nichž řada šíří současnou kremelskou propagandu.

„Uslyšíte jiný pohled, než zaznívá v televizi a médiích,“ uvedl hosta ředitel centra Leonid Gamza a na mysli měl evidentně česká veřejnoprávní média, protože Starikovovy ideje mají v těch ruských poměrně slušný prostor. Před budovou demonstrovalo proti jeho návštěvě několik lidí s transparentem Ruce pryč od Ukrajiny!

Putin nenechá nikoho na holičkách

„Změnil se vztah občanů Ruska ke své vládě a změnil se i vztah občanů EU k vedení unie. Ale v opačném poměru: zatímco popularita ruské vlády stoupá, popularita EU klesá,“ prohlásil Starikov. Rozdíl je podle něj způsoben tím, že Vladimir Putin dává najevo, že „nenechá na holičkách žádného Rusa“, včetně těch z Krymu, zatímco lídři EU neumí hájit ani zájmy vlastních občanů, protože umožňují masovou migraci na kontinent.

„Znamená to, že tito politici se zbláznili? Ne, někdo na ně tlačí,“ řekl Starikov. Ten někdo jsou prý Američané, kteří „vymysleli složitou logistickou operaci, jíž nasměřovali 1,5 milionu uprchlíků do Evropy“. Projev autora knih Moc či Tak pravil Stalin byl odměňován častým potleskem publika, které tvořili převážně pražští Rusové, ale také čeští obdivovatelé Vladimira Putina.

Šikovné ruské řešení

Starikov pak líčil historku, která se prý „skutečně stala ruské ženě v Německu“ a on ji dal na svůj blog. Žena prý našla ve svém autě zaparkovaném před obchodním střediskem tři běžence z Blízkého východu, kteří odmítali z vozu vystoupit. Přivolaní policisté odmítli ženě pomoct. Řekli jí, ať migranty odveze, kam potřebují, oni pouze budou její auto sledovat, aby se cítila bezpečně. Žena se tedy rozjela i s nezvanými pasažéry, za jízdy ale zatelefonovala svému manželovi, ten svolal několik svých ruských příbuzných mužského pohlaví a ti pak posádku z auta vyvedli.

Po skončení historky o ruské akceschopnosti tváří v tvář přistěhovaleckému nebezpečí následoval bouřlivý potlesk obecenstva. Někteří Rusové protestovali proti tomu, aby Starikovův projev byl tlumočen do češtiny a ze sálu se ozývaly výkřiky: „Vždyť se tady učili ruštinu ve škole!“

V Moskvě vědí, kde je Česko na mapě

Starikov, známý svým pozitivním vztahem nejen k Putinovi ale také ke Stalinovi, pokračoval exkurzí do historie. Podle něj Západ v roce 1938 úmyslně poskytl československé pohraničí Hitlerovi, aby nacistický vůdce získal tamní průmysl a zmocnil se území i potenciálu potřebného pro pozdější útok na Sovětský svaz.

Sovětská okupace v roce 1968 byla chyba, „která přinesla víc škody než užitku“, reagoval Starikov na dotaz z publika. „V roce 1968 si československý lid vybral sám za svého představitele Dubčeka, poté Husáka, kdežto dnes se o politice rozhoduje jinde, v zemích, v kterých ani netuší, kde je ČR na mapě. My v Rusku ale víme, kdo je Hašek a Čapek,“ ujišťoval.

Ideolog, který se snažil iniciovat trestní stíhání Michaila Gorbačova za rozpad Sovětského svazu a prosazuje úřední seznamy „nepřátelských osob“ v Rusku, jimž by pak bylo odebíráno občanství, mluvil o Československu jako o „Československé sovětské socialistické republice“, pak se ale omluvil, že šlo přeřeknutí.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články