Drsné srovnání: Sýrie před a po

ZNIČENÍ MĚSTA

Drsné srovnání: Sýrie před a poOBRAZEM
Syrské Aleppo před a po Foto: Foto: Facebook káhirské TV stanice alkaherawalnas.com
Homepage

Echo24

Severosyrské město Aleppo pouhých 50 km od tureckých hranic bylo s 1,8 miliony obyvatel před vypuknutím konfliktu nejlidnatějším městem Sýrie. Jde o jedno z nejstarších měst Blízkého východu, které bývalo obchodním a dopravním centrem, jehož historie sahá až do 2. tisíciletí př. n. l. Facebooková stránka káhirské televizní stanice Cairo Centric před nedávněm zveřejnila srovnávací snímky, jak vypadalo Aleppo před konfliktem a po.

Nyní zde již přes tři roky probíhá konflikt mezi Syrskou svobodnou armádou (FSA), sunitskou Islámskou frontou, kurdskými Lidovými obrannými jednotkami (YPG) a dalšími sunitskými skupinami proti syrským vládním jednotkám, Hizballáhu a dalším šíitským skupinám.

Boje o Aleppo začaly v červenci 2012 během druhého roku občanské války v Sýrii, když jednotky FSA pronikly do města. Počáteční rozsah a význam bitvy vedl bojující k označení bitvy jako „matka všech bitev“.

Během bojů bylo těžce poškozeno i Staré město v Aleppu, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Letos v červenci došlo k explozi, která způsobila zřícení části hradeb citadely. Tou dobou už bylo zničeno více než 60 % Starého města.