Ministerstvo financí zřejmě získá možnost blokovat weby. Kritici se bojí cenzury
Hrozba pro internet
Již brzy zřejmě získají úředníci ministerstva financí takřka neomezenou pravomoc zablokovat přístup k libovolným internetovým stránkám. Minulý týden změnu posvětil rozpočtový výbor sněmovny a zanedlouho o návrhu, který podle kritiků cenzuruje svobodu na internetu a přináší nebezpečný precedent, rozhodnou poslanci. Novinka je součástí vládního zákona o hazardních hrách.
Jeden z paragrafů nového zákona o hazardních hrách dává ministerstvu financí právo blokovat přístup na jakýkoliv web, na kterém bude nepovolená internetová hra. Rozhodující přitom bude pouze názor úředníků na to, co to nepovolená hra vlastně je. V důsledku to totiž může být i jinak neškodná dětská soutěž o hračku.
Ministerstvo financí tvrdí, že je potřeba dát do pořádku současný stav, kdy je on-line hazard zcela mimo kontrolu. Jenže podle kritiků resort přichází se zásadní cenzurou internetu, která v důsledku dává ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) možnost zablokovat v podstatě jakýkoliv web.
I proto minulý týden na jednání rozpočtového výboru poslanec TOP 09 a Starostů Jan Farský zkoušel získat podporu pro dva své pozměňovací návrhy – jeden blokování webů ze zákona vyhazoval úplně, podle druhého by zablokování musel posvětit soud. Získal ovšem pouze hlas šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.
„Dát pravomoc blokovat weby úředníkům, to je zcela špatně. Něco takového mají provádět nanejvýš soudy, rozhodně ne moc výkonná. Ten paragraf bude snadno zneužitelný. Z ministerstva se tak dělá Velký bratr, který bude mít možnost koukat do počítačů. Vidím v tom velké nebezpečí,“ řekl Farský deníku ECHO24.cz.
‚Jde o otevření Pandořiny skříňky‘
A přidal konkrétní příklad, který podle něj po schválení zákona může kontroverzní novinka přinést: „Nějaká politická strana před volbami vyhlásí na svých internetových stránkách tipovací soutěž, kde bude i výhra, například večeře s předsedou. A úředníci ministerstva financí budou moci tyto stránky pár dní před volbami zakázat. Do takové situace bychom se skutečně neměli chtít dostat.“
I když kromě Farského proti pravomoci ministerstva přikázat poskytovatelům připojení zablokování webu s nepovolenými hrami na výboru nikdo nevystupoval, například ODS už je rozhodnuta, že návrhy opozičního kolegy podpoří. Ani to by ovšem nestačilo.
Že může jít do budoucna o nebezpečný precedent, tvrdí i experti na internetovou svobodu a bezpečnost na síti.
„Jsme proti tomu. Udělat blacklist zakázaných stránek totiž dříve či později povede k tomu, že se na něm začnou objevovat i stránky, které budou nějakým způsobem nepohodlné. Jde o otevření Pandořiny skříňky a podobné omezování pak samozřejmě může pokračovat,“ varuje právník Jan Vobořil, výkonný ředitel organizace Iuridicum Remedium, který se specializuje na ochranu osobních údajů a soukromí.
Simkanič: Překvapivé, že ČSSD podporuje neomezenou pravomoc financí
Podle Vobořila se podobný návrh v minulosti objevil již vícekrát, nicméně tentokrát jde o o návrh vládní. „Je to trend, který z vlády – a především z ministerstva financí vychází. Totiž všechno řešit zákazy a kontrolou a nezastavit se téměř před ničím,“ dodává.
Přímo na jednání výboru minulý týden dorazili kritici diskutované změny ze Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Výbor je nicméně odmítl vyslechnout s tím, že na to byl čas dříve. Podle SPIR návrh ministerstva financí výrazně přesahuje rámec zahraniční legislativy a nepočítá s pojistkami proti zneužití.
„Jsme přesvědčeni, že ministerstvo financí poskytuje poslancům neúplné a zavádějící informace ohledně fungování blokace internetu v jiných zemích EU, proto nás překvapuje, že poslanci o těchto faktech nechtějí nic slyšet. Zejména u sociální demokracie je překvapivé, že stále podporuje záměr svěřit právě ministerstvu svého hlavního politického konkurenta takřka neomezenou pravomoc cenzurovat internet,“ uvedl v prohlášení předseda sdružení Ján Simkanič.
Ministerstvo se brání, blokování webu prý bude až poslední krok
Dle něj zcela zabránit ilegálnímu hazardu na internetu nelze a k jeho výraznému omezení by mělo napomoci především blokování platebních transakcí, které projednávaný hazardní zákon také obsahuje. Právě blokování platebních transakcí prý mnohem účinněji cílí na provozovatele ilegálního hazardu a na rozdíl od blokace stránek není plošně zneužitelné k likvidaci libovolného webu a nezasahuje cenzurně do internetových svobod.
„Představte si následující situaci: libovolný příspěvek v České televizi nebo na Nově poruší platnou legislativu, což se někdy stává. Následkem toho však obrazovka zčerná, protože jeden člen vlády se rozhodl zablokovat vysílání celé televize. Jedná se o absurdní představu a pochybuji, že by mnoho z vás zvedlo ruku pro zákon, který takovou možnost nějakému ministrovi dává. Přesto se chystáte podpořit návrh zákona o hazardních hrách, který podobnou zbraň proti internetovým stránkám obsahuje,“ píše Simkanič v projevu, který nakonec před poslanci nemohl přednést.
„Zatímco výsledky blokace webů jsou hmatatelné, blokace plateb jsou v dosavadních jurisdikcích hodnoceny jako mnohem méně efektivní. Do návrhu byly zařazeny až v závěru, když bylo shledáno, že kombinace obou přinese nejlepší výsledky a umožní jednoduše a rychle reagovat na případy nelegálního hazardu a zajistit ochranu veřejnosti před nelegální nabídkou,“ tvrdí resort.
Ministerstvo financí odmítá, že by chtělo jakkoliv omezovat svobodu internetu. Řízení o zařazení konkrétní internetové stránky na seznam nepovolených internetových her údajně bude probíhat v režimu klasického správního řízení a k blokaci přistoupí resort až v krajním případě. Ministerstvo také rozporuje, že by stačilo ponechat v zákoně pouze blokování platebních transakcí.
„Zatímco výsledky blokace webů jsou hmatatelné, blokace plateb jsou v dosavadních jurisdikcích hodnoceny jako mnohem méně efektivní. Do návrhu byly zařazeny až v závěru, když bylo shledáno, že kombinace obou přinese nejlepší výsledky a umožní jednoduše a rychle reagovat na případy nelegálního hazardu a zajistit ochranu veřejnosti před nelegální nabídkou,“ tvrdí resort.
Poslanci mohou o vládním návrhu zákona o hazardních hrách hlasovat v závěrečném čtení už tento týden. Spíše se ale ke konečnému rozhodnutí dostanou až na dubnové schůzi sněmovny.