Korupce ve FIFA. Katar si měl fotbalové mistrovství koupit

Korupce ve FIFA. Katar si měl fotbalové mistrovství koupit 1
Svět
Sdílet:

Mezinárodní fotbalová asociace FIFA čelí korupčnímu skandálu. Katar si měl pojistit organizování Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 úplatkem přes 5 milionů dolarů. Informaci zveřejnil Sunday Times na základě mnoha dokumentů, které získal. Mělo to být poprvé, co mistrovství bude pořádat země Blízkého východu. Teď se FIFA ocitla pod tlakem, aby se hlasování uskutečnilo znovu.

Nedělník Sunday Times získal množství tajných dokumentů – emaily, dopisy, bankovní výpisy –, které dokládají, že katarský fotbalový boss Mohamed Bin Hammam zaplatil africkým fotbalovým úředníkům FIFA přes 5 milionů dolarů za jejich podporu Kataru coby pořadatele Mistrovství světa ve fotbale v roce 2022.

Podle dokumentů je zřejmé, že bin Hammam loboval za svou zemi již rok před konečným hlasováním v prosinci 2010. Platil přímo africkým úředníkům, aby nabídku Kataru podporovali. Přestože drtivá většina z nich se hlasování nezúčastnila, vytvářejí dle Sunday Times jakési názorové zázemí pro ty hlasující. Strategií bin Hammama bylo tedy získat si podporu úředníků, kteří následně ovlivní volbu čtyř afrických členů výkonného výboru FIFA.

Výběr Kataru jako hostitelské země byl od začátku sporný. Vysoce postavení úředníci FIFA čelili obvinění z korupce již v květnu 2011 na základě emailu od informátora. V něm právě psal o možnosti, že si Katar pořádání soutěže koupil díky úplatkům Mohammeda bin Hammama. Ten byl v té době prezidentem Asijské fotbalové konfederace a také členem představenstva FIFA. Katar i bin Hammman tehdy striktně odmítli, že by nějak rozhodnutí FIFA v prosinci 2010 ovlivňovali. Informátor své obvinění později prohlásil za nepravdivé.

Sunday Times dále tvrdí, že dokumenty dokládají platbu ve výši 305 tisíc eur od bin Hammana na pokrytí právních výloh dalšího člena výkonného výboru FIFA, tentokrát z Oceánie, Reynalda Temariiho. Ten byl ze strany FIFA suspendován poté, co si řekl Američanům o úplatek výměnou za podporu jejich nabídky v soutěži. Bin Hammam mu měl poté poskytnout finanční pomoc, aby se mohl proti rozhodnutí FIFA odvolat. To zkomplikovalo okamžité nahrazení Temariiho novým zástupcem Oceánie, Davidem Chungem, který deklaroval svou podporu Austrálii. Během hlasování tak daný region nebyl zastoupen. Dle deníku to také napomohlo vítězství Kataru.

Deník také píše o novém propojení bin Hammama s Jackem Warnerem, zkompromitovaným bývalým viceprezidentem FIFA. Dle dokumentů bih Hammam Warnerovi zaplatil celkem 1,6 milionů dolarů, včetně 450 tisíc dolarů těsně před samotným hlasováním o pořadatelství fotbalového mistrovství. Warner musel odstoupit z funkce v roce 2011 poté, co vyšlo najevo, že s pomocí bin Hammama uplatil karibské fotbalové úředníky. Warner chtěl, aby ho podpořili ve snaze odstranit dlouholetého prezidenta fotbalové asociace Seppa Blattera.

Mohamedu bin Hammamovi byly jeho aktivity ve světě fotbalu zakázány v červenci 2011. Byl shledám vinným z pokusu o uplácení právě v souvislosti s prezidentskými volbami, které se konaly téhož roku. Zákaz činnosti a obvinění bylo ale zrušeno o rok později arbitrážním soudem pro sport. Ten prohlásil, že není pro uplácení z jeho strany dostatek důkazů.

Katar důrazně popírá jakékoli provinění. Trvá na tom, že bin Hammam nesehrál žádnou oficiální roli v podpoře jejich nabídky a vždy jednal nezávisle na zemi. Sunday Times se snažil od bin Hammama získat nějakou reakci. Dostal se však pouze k jeho synovi, který kauzu odmítl komentovat.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet