Čínský disident: Zeman se chová hůř než prostitutka

Kritika českého prezidenta

Čínský disident: Zeman se chová hůř než prostitutkaNOVÉ
Čínský spisovatel a disident Liao I-wu Foto:

Foto: Printscreen z ČT24

1
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman se podle čínského disidenta Liao I-wua chová jako prostitutka. Čínský disident, který do Česka přijel v rámci festivalu Svět knihy, to uvedl v rozhovoru pro Události komentáře ČT24. Důvodem kritického vyjádření je podle něj Zemanovo podlézavé chování k Číně.

„Západní politici by měli čínským politikům neustále připomínat otázku lidských práv, politických vězňů a zasazovat se o jejich propuštění, jak to dělal váš prezident Václav Havel,“ uvedl Liao I-wu pro ČT24.

Zeman se podle něj vydal opačným směrem než Havel a je vůči diktátorským režimům podlézavý. O nynějším prezidentovi České republiky se poté vyjádřil velmi ostře: „Prezidentem Zemanem hodně pohrdám. To, jakým způsobem se sklání před diktátorskými režimy, je ostuda celé České republiky a jejích občanů,“ řekl disident a dodal: „Chová se hůř než prostitutka, protože i ta umí s lidmi obchodovat. I když to berete jako obchod, nemusíte se takhle ponižovat.“

Liao I-wu uvedl, že často žádá o setkání s německým prezidentem či kancléřkou, když letí do Číny, a snaží se jim předávat seznamy politických vězňů, který mají následně předávat čínské straně. Podle disidenta se takovým seznamem zdůrazňují západní hodnoty jako svoboda a demokracie.

O čínské diktatuře se vyjadřuje jako o „diktatuře mocných“ a od masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989 se diktatura neustále prohlubuje.

Liao I-wu se narodil v Číně roku 1958. V únoru 1990 byl zatčen a odsouzen k odnětí svobody na 4 roky. Ve vězení byl vystaven mučení a krutému zacházení, dvakrát se tam pokusil o sebevraždu. Od roku 2010 žije v exilu v Německu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Unavený Zeman. V Číně vrávorá, podpírají jej, použil i vozík