Ministr uřízl Gottwaldovi hlavu. Nepochopil narážku špiona

Ministr uřízl Gottwaldovi hlavu. Nepochopil narážku špionaTÝDENÍK ECHO
Domov

Bývalý šéf komunistické rozvědky píše vzpomínky

Vladimír Ševela

V úterý 28. listopadu 1989, kdy byl národ ještě v euforii z pátečního odstoupení komunistického politbyra v čele s Milošem Jakešem, si tehdejší ministr vnitra František Kincl zavolal do kanceláře náčelníka rozvědky Viléma Václavka. „Řekl mi, že nemůže jinak, ale že mě musí odvolat za svévolné jednání,“ vypráví Václavek, dnes jednasedmdesátiletý penzista. Bývalý šéf komunistické rozvědky sepisuje nyní své vzpomínky a s některými z nich se podělil v rozhovoru pro Týdeník Echo. Částečně dávají odpověď na spekulace, nakolik se KGB pokoušela ovlivnit vývoj v Československu na konci 80. let a jestli v tom mohla být úspěšná.

Ministr vnitra tedy nejdřív Václavka odvolal, druhý den to vzal – zřejmě na zásah premiéra Ladislava Adamce – zpět. „Viléme, pověz mi, co mám vlastně dělat?“ ptal se prý vystresovaný Kincl Václavka. „Ukázal jsem na Gottwaldovu bustu v jeho kanceláři a řekl: Musíš mu uříznout hlavu,“ vypráví Václavek. Zmatený ministr prý nepochopil jeho narážku na to, aby se zbavil ideologických dogmat a začal se pragmatičtěji orientovat ve víru doby, a ihned zavolal jednomu podřízenému, aby přinesl pilku. „K mému úžasu přede mnou odpilovali Gottwaldovi hlavu, protože si mysleli, že naznačuji, že tam má odposlechy! Nic tam tedy nenašli…“ líčí Václavek.

V září roku 1986 jel Václavek s náčelníkem I. správy Karlem Sochorem na poradu k šéfovi rozvědky KGB Vladimíru Krjučkovovi. „Větší část jednání proběhla mezi Krjučkovem a Sochorem mezi čtyřma očima. Po jednom za mnou přišel očividně zaražený Sochor. Krjučkov mu prý oznámil, že sovětské vedení se chce inspirovat pražským jarem 1968, rozvědka má navázat kontakt s jeho představiteli a pokusit se zapojit je do přestavby,“ tvrdí Václavek. „To u nás nemůže projít,“ prohlásil prý Sochor.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo – buď v tištěné, anebo zde v elektronické verzi časopisu.

Související články