Diktátor nevadí. Českých fanoušků je v totalitní zemi dost. A co tam vidí?
Hokejové zápasy v moderních halách. Dobrá organizace. Několikanásobně více českých fanoušků než na předchozích šampionátech. A taky nezmenšený zájem o reklamní časy v televizi. Na první pohled to vypadá, že se mistrovství světa v hokeji ani nekoná v Bělorusku, které je označováno jako poslední totalitní země v Evropě. Ale jak pro ECHO24.cz uvedl televizní komentátor Robert Záruba, tento šampionát se liší v tom, co není až tak úplně vidět.
Třicet preventivně zadržených opozičníků, vazební věznice pro disidenty, pokulhávající hospodářství. Diktátor Alexandr Lukašenko ale takový obraz svého Běloruska před fanoušky skrývá. Ukazuje jim moderní nablýskané haly a především jeho milovaný hokej.
Podle televizních záběrů do publika je patrné, že si čeští reprezentanti nemohou na podporu svých fanoušků stěžovat. Přijelo jich opravdu hodně.
„Je jich tady výrazně více než na předchozích mistrovství ve Finsku a Švédsku. Násobně víc,“ uvedl v telefonickém rozhovoru z Minsku pro ECHO24.cz mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund. Zdůvodňuje to tím, že je to do Běloruska blíž a také ceny jsou mnohem příznivější než ve Skandinávii.
Z pohledu české reprezentace a zbytku oficiální delegace není podle Zikmunda poznat, že významný sportovní podnik pořádá právě země porušující lidská práva.
„Na průběh šampionátu to nemá vliv. Řídí se regulemi mezinárodní federace,“ konstatoval. Výprava bydlí v hotelu vyhlášené celoevropské sítě.
Zikmund neví o případu, že by některý z českých fanoušků měl problém se na šampionát do Minsku dostat. Vstup do země byl automaticky povolen každému, kdo měl platnou vstupenku. S protirežimními demonstracemi nebo jinými protesty se Zikmund zatím nesetkal.
Inzerenty Lukašenko neodradil
Autoritativní režim Alexandra Lukašenka neodradil ani inzerenty, kteří si zadávají reklamu nebo sponzoring do vysílání České televize.
„Takový jev jsme nezaznamenali,“ uvedl pro ECHO24.cz ředitel obchodu veřejnoprávní televize Hynek Chudárek. „Reklamní příjmy dosud nejsou a ani nemohou být uzavřené, nicméně výnos spojený s mistrovstvím světa očekáváme na úrovni minulých let,“ dodal.
Konkrétnější čísla ale ČT ani po opakovaných dotazech do úterního večera nesdělila. Uvedla pouze, že výnosy z reklamy použije na nákup vysílacích licencí a sportovních práv pro ČT sport.
Šampionát si pochvaluje i jeho hlavní sponzor Škoda Auto, která je hlavním partnerem hokejového šampionátu po dvaadvacáté – nejdéle v historii.
„Se svou pozicí hlavního sponzora a s tím spojenými aktivitami v souvislosti s mistrovství světa osloví značka Škoda široké publikum. Mistrovství světa sleduje 800 milionů hokejových fanoušků na celém světě, jak u televizorů, tak na internetu,“ uvedla automobilka.
Kruh ochranky kolem haly
Sportovní komentátor České televize Robert Záruba přirovnal šampionát k zimní olympiádě v Soči. „To, čím se mistrovství světa v Bělorusku liší od předchozích šampionátů je v tom, co až tak není úplně vidět,“ uvedl Záruba pro ECHO24.cz.
Asi sto metrů okolo haly Čižovka, kde Češi zatím odehráli všechny své zápasy, je podle Záruby souvislý kruh sestavený z členů ochranky, kteří stojí kousek od sebe. „A každý si hlídá svůj úsek,“ poznamenal Záruba.
Co ho překvapilo, je až nečekaná volnost uvnitř arény. V určitém čase je v podstatě možné dostat se až ke kabinám hráčů. „To jsem za 22 let nezažil,“ řekl.
V televizi podle něho běží nadšené zpravodajství o šampionátu, na žádné protestující opozičníky zatím nikde nenarazil.
Třicet zadržených oponentů
Ale to může být také proto, že Lukašenkův režim asi třicítku svých oponentů preventivně zavřel. To vidí organizace Člověk v tísni jako zásadní problém.
„Jsou preventivně zadržení na deset až pětadvacet dní. Dokud šampionát neskončí,“ uvedl pro ECHO24.cz Rostislav Valvoda z Člověka v tísni.
Čtěte také: Vlna zatýkání. Lukašenko poslal před MS oponenty za katr
Dodal, že do Minsku nakonec až tak turistů nedorazilo. Místní aktivisté, kteří zůstali na svobodě, pro zahraniční zájemce organizují speciální prohlídky, kam se s oficiálními průvodci nepodívají – třeba k vazební věznici.
Podle Valvody není hokej v Bělorusku až tak populární, je to spíš osobní záliba Lukašenka. V posledních letech proto vyrostly v zemi nové stadiony za miliardy korun, ačkoli ekonomika na tom není dobře.
Vavolda uvedl, že Lukašenko si rád zahraje hokej i s hráči z NHL nebo KHL, které si pozve. „Má takové manýry panovníka. Obyčejné lidi to dost štve,“ poznamenal.
Jen hlavní stadion v Minsku vyšel na bezmála deset miliard korun. Kolik ale stály opravy silnic nebo výstavba nových ubytoven, které se pak promění na koleje, není známo. Rozpočet samotného turnaje je několik stovek milionů korun a organizátoři věří, že většinu pokryjí prodejem vstupenek.
Tři cizince do země nepustili
Aby režimu někdo jeho mistrovství světa nepokazil ani nikdo zvenčí, nepustili pohraničníci do země už tři „nebezpečné“ osoby. Prvním byl švédský aktivista Martin Uggla, dalšími dvěma mladí norští politici Emil André Erstad a Line Nordhaug.
Strážníci jim řekli, že jsou na seznamu osob se zákazem vstupu do Běloruska. Podle aktivistů ale takových lidí, kterým zavřeli vstup do Běloruska, může být víc.
Čtěte také: Lukašenko na hokej nepustí každého. Naposledy dva Nory
„Nedokážu si představit, jakou hrozbu mohl režim vidět ve dvou mladých norských politicích. Jednoho krásného dne ale demokracie vyhraje. Já to vím a Lukašenko to ví určitě taky. To je pravděpodobně důvod, proč se bojí,“ poznamenal Erstad, jemuž byl odepřen vstup do země už před dvěma lety.