Každý by měl nosit zbraň, vyzval Izraelce starosta Jeruzaléma

Každý by měl nosit zbraň, vyzval Izraelce starosta Jeruzaléma 1
Svět

ac Echo24

Starosta Jeruzaléma po střety mezi Palestinci a Izraelci, které vyústily v několik úmrtí, obyvatele hlavního města Izraele vyzval, aby u sebe začali neustále nosit zbraň. V budoucnu to podle něj zabrání dalším mrtvým.

,,Vyzývám každého, kdo má povolení užívat zbraň a má s tím zkušenosti, aby ji nosil neustále u sebe. Když se podíváte do minulosti, často to byli právě občané – například bývalí vojáci, kteří pomohli zneškodnit teroristu na ulici,“ řekl starosta Nir Barkat v rozhovoru pro stanici Army Radio poté, co ho pouliční kamera zachytila, jak se v noci procházel po arabské čtvrti se svojí vlastní licencovanou zbraní. Kromě toho také vyzval ostatní Izraelce, kteří licenci nemají, aby si ji pořídili.

ראש עיריית ירושלים חמוש בתת מקלע

מה גרם לראש עיריית ירושלים להסתובב ברחובות חמוש בתת מקלע?הדיווח של ורד פלמן.מלשכת ראש העירייה נמסר שמדובר באקדח משודרג.

Posted by ‎ הערוץ הראשון‎ on 6. říjen 2015

Na videu je vidět Barkat jak obchází své auto s puškou v ruce. Starosta později v rozhovoru pro stanici Radio Army uvedl, že se nejednalo o pušku ale o ruční zbraň kombinovanou s pistolí.

Barkat, který je i bývalým důstojníkem izraelské armády se domnívá, že posílením vyzbrojenosti obyvatelstva státu se zvýší jejich bezpečnost a budou tak lépe připravení na případné teroristické útoky. V minulosti to samé navrhl i náměstek ministra obrany.

,,Jednou z výhod Izraele je to, že je tu stále hodně vojenských veteránů s bojovými zkušenostmi. Mít zbraň znamená zvýšit bezpečí a jistotu obyvatel města,“ řekl Barkat rádiu.

Barkatova kontroverzní výzva přichází v návaznosti na nedávné ubodání dvou izraelských vojáků ve městě Afula palestinským útočníkem, kterého poté policie zastřelila. Předtím než ho policie zneškodnila ještě stihl ubodat další čtyři Izraelce šroubovákem. Napětí mezi Izraelci a Palestinci zvýšily i poslední útoky Izraelce ve městě Dimona, který pobodal a zranil čtyři Araby jako odplatu za předešlá ubodání Izraelců.

Čtěte také: VIDEO: Mladý Palestinec se s nožem vrhl na policisty, ti jej zastřelili

Vlna násilností pokračovala i v pondělí. U Lví brány v Jeruzalémě Palestinec napadl izraelského policistu nožem. Útočník byl zastřelen, policista neutrpěl žádná zranění. Ke druhého útoku došlo rovněž v Jeruzalémě, kde palestinská útočnice nožem lehce zranila policejního důstojníka. Nedlouho na to dva Palestinci napadli dva Izraelce, jejichž zdravotní stav je vážný. Zatím poslední pondělní útok se stal v autobuse, kde arabský útočník napadl izraelského vojáka. Pokračovala tak současná vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, při níž od začátku října přišlo o život podle agentury AP již nejméně 25 Palestinců a pět Izraelců.

Čtěte také: Nejméně 6 lidí ve čtyřech útocích pobodali v Izraeli