V Lidlu se mezi banány našlo 100 kilo kokainu

V Lidlu se mezi banány našlo 100 kilo kokainuAKTUALIZOVÁNO
Metoda pašování kokainu v banánech není kartelům neznámá, ilustrační snímek z odhalené dodávky drogami naplněných banánů ve Španělsku Foto: Španělská policie
Domov

Zásilka z Kolumbie

Echo24

V zásilce banánů pražskému supermarketu, v níž se ve středu našel kokain, bylo přes 100 kilogramů této drogy. Na ulici, naředěná pro zákazníky, by stála až miliardu korun. Uvedla to mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková. Šlo o náhodný nález. Policie nebo celníci v České republice podle ní nikdy nezadrželi větší zásilku kokainu, dvakrát v minulosti zadrželi jen větší objem heroinu.

Podle informací ČTK se droga našla v zásilce banánů v prodejně Lidl na pražské Zbraslavi. „K případu se nemůžeme vyjadřovat,“ řekla mluvčí řetězce Jitka Vrbová.

Kudláčková nechtěla upřesnit, jestli ve středu kokain našel přímo některý ze zaměstnanců prodejny, ani to, z jaké země zásilka pocházela. Policisté z protidrogové centrály podle ní na případu spolupracují s celní protidrogovou jednotkou, zatím nikoho neobvinili. Server tn.cz ve čtvrtek uvedl, že kokain byl v krabici s banány z Kolumbie. Při kontrole ostatních beden z dané dodávky banánů se podle Kudláčkové další drogy nenašly. 

​Policie zatím nepotvrdila, zda se kokain našel napěchován uvnitř banánů, nebo zda byl mezi nimi v balíčcích uložen. Spekuluje se ale, že se zásilka z Jižní Ameriky určená pro evropský černý trh našla právě uvnitř ovoce podobně, jako tomu bylo v některých případech pašování drog do Německa nebo Španělska.

Nyní odhalená zásilka kokainu patří k největším podobným případům v historii ČR, přes sto kilogramů kokainu se podařilo policii odhalit i v březnu 1999 po šestiměsíční operaci. Ve skladu v Malém Borku na Mělnicku bylo tehdy v zásilce sušeného ovoce 117 kilogramů kokainu. Nynější nález je ale podle mluvčí protidrogové centrály ještě větší. 

Čtěte také: Španělé našli 369 kg kokainu na české lodi

Smutek mafie: S Costa Concordií se potopil i pašovaný kokain

K největším zadrženým zásilkám kokainu se řadí i ta z roku 1997, kdy policie v Opočně na Rychnovsku odhalila 60 kilogramů drogy. Za organizování obchodu byl pak odsouzen majitel firmy Cafe Urban Václav Novotný-Urban na 14,5 roku vězení, propuštěn byl v roce 2009 po odpykání dvou třetin trestu. 

V roce 1998 zadrželi policisté zhruba 36 kg kokainu, když zatkli šéfa kokainového gangu a dva členy jeho vedení při operaci „Vamp“. Pašeráci byli čeští občané a celkem z Kostariky zřejmě propašovali 70 kg kokainu. 

Ve stovkách kilogramů se pak pohybovala hmotnost v případě několika zásilek heroinu. Loni v březnu celníci zadrželi 182 kilogramů heroinu v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun. Už v dubnu 1998 policisté zajistili 120 kilogramů heroinu, a dokonce 291,5 kilogramů téže drogy odhalili v prosinci 1993 ve spolupráci s německou policií celníci na bavorsko-českých hranicích.