Vdané ženy by měly odevzdat plat státu, navrhuje alžírská ministryně

Ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu

Vdané ženy by měly odevzdat plat státu, navrhuje alžírská ministryněNOVÉ
Alžírská ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu Munia Maslamová. Foto: Foto: Repro Youtube / Radio Algérienne
1
Svět

Echo24

Alžírská ministryně pro ženy, rodinu a solidaritu vzbudila bouři nevole na sociálních sítích, když navrhla, aby pracující vdané ženy posílaly celý svůj plat nebo jeho část státu. Uvedl to v pondělí francouzský server Rue 89. Podle ministryně se o tyto ženy stejně starají manželé a jejich plat by pomohl alžírské ekonomice. Ta se potýká s výpadkem příjmů kvůli nízkým cenám ropy.

Ministryně Munia Maslamová takto reagovala na dotaz místního televizního kanálu, zda by se svého platu nebo jeho části neměli vzdát ministři. Ti podle ní „nedostávají odstupné“, platu by se zato mohly vzdát vdané ženy, zvláště úřednice, pokud by to bylo nutné. Pomohly by tak státu zasaženému finanční krizí.

Videozáznam se dostal na sociální sítě, kde Muniovou překřtili na ministryni „nesolidarity“, obvinili ji z nekompetentnosti a napsali, že je „ještě neoliberálnější než François Fillon“.

Podle jiných komentářů by si měl stát nejprve posvítit na korupci a zavést například daň pro zbohatlíky, než aby se obohacoval na práci žen.

Bojovnice za práva žen označily výrok ministryně za urážlivý pro ženy. Je podle nich také nebezpečné, když jej pronáší osoba, která je pověřená práva žen chránit.

Alžírsko je v oblasti sociálních práv zemí stále ještě velmi konzervativní. Jistý pokrok nastal po roce 2000, kdy se reformoval zákon o rodině a kdy byly zavedeny kvóty do volených orgánů.

Čtěte také: Český feminismus: I to volební právo musíme svým způsobem obhajovat