STAN a lidovci chtějí vystřídat Sobotku, Kalouska i Babiše

Nová koalice

STAN a lidovci chtějí vystřídat Sobotku, Kalouska i BabišeAKTUALIZOVÁNO
Pavel Bělobrádek, Petr Gazdík Foto:

FOTO: Printscreen ČT

3
Domov

Echo24

Lidovci a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes podepsali koaliční smlouvu o spolupráci pro letošní volby do Poslanecké sněmovny. Nové uskupení má být silnou středovou alternativou pro statisíce voličů, řekl na tiskové konferenci k podpisu smlouvy předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Jeho představitelé chtějí být novou generací politiků. Šéf hnutí STAN Petr Gazdík označil Bělobrádka za kandidáta na premiéra České republiky.

„Vidíme, že je potřeba vyměnit generaci lidí, které znáte už dlouhou dobu, ať už z politiky, nebo z podnikatelského prostředí,“ uvedl Bělobrádek. Střídání by se podle něj mělo týkat například šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska a zmínil i politiky, kteří jsou v současné době partnery lidovců ve vládě, premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. „Lišíme se tím, že nejsme ti, kdo přišli rovnou ze školních lavic do politických lavic a vydrželi v nich posledních 20 let,“ dodal Gazdík.

Jednání o koaličním svazku trvala přibližně čtvrt roku. V jeho průběhu se objevila řada sporných bodů, například ohledně sestavování kandidátek. Koaliční smlouvu definitivně potvrdí květnový celostátní sjezd KDU-ČSL. Bělobrádek nepochybuje o tom, že nejvyšší stranický orgán lidovců smlouvu přijme.

Kromě lidovců a STAN smlouvu podpořilo také deset dalších hnutí nebo regionálních stran. Zástupci pěti z nich se připojili k podpisu dnes.

Předseda KDU-ČSL, který je zároveň vicepremiérem v Sobotkově vládě, zdůraznil, že cílem uskupení je stát se silným středovým subjektem. „Aby Česká republika nezůstala na pospas menšinové vládě za podpory radikálních stran, jako jsou komunisté, a zároveň, aby tu nebyla jedna silná strana, která bude mít moc ve svých rukou,“ podotkl.

Podle Bělobrádka je koalice odpovědí pro statisíce voličů, kteří hledají rozumnou volbu. Slibuje jim prozápadní směřování země, aktivní členství v NATO a Evropské unii, svobodnou diskusi a parlamentní demokracii. „Odmítáme centralizaci moci. Lidé mají rozhodovat ve svých obcích, ve svých rodinách. Jsme zástupci stran, které prosazují silné obce, silné regiony a domnívají se, že pro nás pro všechny je to správná cesta,“ dodal.

Čtěte také: Koalice KDU a STAN by dostala 8,5 % hlasů, říká průzkum