1 Výcvikové středisko Al-Káidy

Malí džihádisté mají jasno: ‚Až vyrostu, chci být atentátníkem!‘

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Chtějí zabíjet Židy, bojovat proti Američanům a vyhnat křesťany ze Sýrie. To jsou slova chlapců z „Náboženské akademie Lvíčat“ v syrské provincii Aleppo. Sotva desetiletí ale i mladší, oblečení do zelených khaki uniforem, zpívají cestou do školy náboženské písně. A jejich největší sen? Bojovat a zemřít v džihádu. Reportáž přinesl server Vice News.

„Válečná kořist náleží Bohu a jeho poslu,“ opakují sborem chlapci ve věku žáků základní školy. Do té ostatně také chodí – jen tahle škola se nachází v Sýrii a její žáci se učí, jak se stát mudžáhedíny, svatými bojovníky islámu.

Většina dětí pochází z rodin sympatizujících s Al-Káidou. Ve škole jsou ujišťováni, že smrt ve svaté válce z nich učiní mučedníky.

Jeden z chlapců, Abú Anas, se nicméně arabsky teprve učí. Pochází z Uzbekistánu, země, po které se mu nestýská, protože „tam neschvalují džihád a mají nás za teroristy“. „Odmítají Alláhovy zákony,“ říká. Jeho otec prý „zemřel jako mučedník“. Kde, to odmítl chlapec říct.

Pobočka teroristické organizace Al-Káida v Sýrii, An-Nusra, v současnosti bojuje na třech frontách: proti syrské vládě, proti Kurdům a proti Islámskému státu.

„Chlapci ustanoví chalífát podle Prorokových tradic a ponesou svědectví džihádu,“ vysvětluje učitel. Ve videu, které Vice News zveřejnily, se kantor pyšní tím, že on i škola patří k Al-Káidě. „Nestydíme se za to, naopak, jsme na to hrdí,“ říká cestou do školní budovy.

Děti jsou islámem ovlivňovány ze všech stran. „Můj otec mi připomíná Usamu bin Ládina, který bojoval proti Američanům. Jednoho dne bude jako on, chci být jako syn Usámy,“ říká jiný žák školy, Abú Ašak. „Je důležité myslet na budoucnost,“ uvádí coby důvod, proč do školy chodí.

Chlapci však mají ve škole i jiné, než jen nábožesnké vyžití a studium Koránu. Chodí plavat, jezdí na výlety, hrají si. „Člověk by chtěl být zase dítětem, když je vidí,“ rozplývá se nad nimi Abú Chatáb al-Makvísí, jeden z učitelů , který je zároveň členem Al-Káidy.

„Nová generace, chvála Bohu, spatřila pravou tvář Al-Káidy,“ vysvětluje Abdú Salám, vysoký představitel An-Nusry. „Jsou mnohem uvědomělejší, takže víme, že tato bitva předznamenává vítězství nad režimem – ustanovení našeho vlastního islámského státu.“

Čtěte také: Džihádisté chtěli osvobodit svého vůdce z norského vězení

Kurdové zahájili útok na Islámský stát, cílem je Sindžár

,