Zastavme Putina!

Letos na jaře anektovala Ruská federace Krym. Nyní soustavně podněcuje a podporuje separatistické bojůvky na východní Ukrajině, a tato podpora se postupně mění v otevřenou agresi.

Je to frapantní porušení politické dohody, uzavřené v roce 1994 v Budapešti, v níž se tři velmoci, USA, Velká Británie a Ruská federace mimo jiné zavázaly, že budou respektovat nezávislost a státní suverenitu Ukrajiny ve stávajících hranicích a že se vůči Ukrajině zdrží ekonomického nátlaku a použití vojenské síly.

Nynější ruská politika se ovšem netýká zdaleka jen Ukrajiny. Ohrožuje politické uspořádání celé oblasti střední a středovýchodní Evropy, jež byla v minulosti pod ruským vlivem. Po skončení studené války tu svobodu, demokracii a státní suverenitu opět získali také Slováci a Češi.

Je společným zájmem nás všech postupovat v současné, Ruskem vyvolané krizi jednotně a společně a zabránit destabilizaci střední a středovýchodní Evropy, která je naším společným domovem. Je nám taky zjevné, že je to možné jen v těsné spolupráci s našimi spojenci v Evropské unii, NATO a se Spojenými státy americkými. Formulovat a hájit společné zájmy se národům našeho regionu v minulosti příliš nedařilo, takže jsme se v poměrně nedávné době po dvakrát stali obětí bezohledných velmocenských hrátek. Měli bychom to napravit.

Proto společně vyzýváme naše západní spojence v EU, NATO i USA, aby rozhodněji než dosud hájili politickou stabilitu, svobodu a demokracii ve střední a středovýchodní Evropě. A zároveň společně apelujeme na vlády a politickou reprezentaci všech našich zemí, aby v tomto úsilí byly s našimi západními spojenci solidární – musíme s lítostí konstatovat, že se to dosud neděje.

Prosíme ty, kteří s námi souhlasí, aby se k nám připojili.

Bohumil Doležal, signatář Charty77, před listopadem 1989 tajemník Demokratické iniciativy, býv. poslanec FS ČSFR a poradce premiéra Klause, politolog a publicista

Luboš Dobrovský, signatář Charty77, býv. ministr obrany ČSFR, býv. velvyslanec ČR v Moskvě

Martin Bútora, sociolog, spoluzakladatel Veřejnosti proti násilí, býv. velvyslanec Slovenské republiky v USA

Miroslav Kusý, signatář Charty77, slovenský filosof a politolog

Luděk Niedermayer, poslanec Evropského parlamentu, býv. viceguvernér ČNB

Grigorij Mesežnikov, slovenský politolog a publicista, prezident IVO (Inštitút pre verejné otázky)

Martin Palouš, býv. mluvčí Charty77, býv. velvyslanec ČR v USA a při OSN, vysokoškolský učitel

Pavel Svoboda, poslanec Evropského parlamentu

Jaromír Štětina, poslanec Evropského parlamentu

Karel Štindl, před listopadem 1989 místopředseda Demokratické iniciativy, vysokoškolský učitel, býv. velvyslanec ČR ve Varšavě a v Kyjevě

Praha a Bratislava, 4. září 2014

Připojit svůj podpis můžete zde


/
Politický komentátor

Absolvent FF UK, v 60. letech člen redakční rady časopisu Tvář, signatář Charty 77. V letech 1969 až 1989 pracoval v dělnických a technických profesích. Stál u zrodu Demokratické iniciativy. Po roce 1989 byl federálním poslancem a v letech 1992 - 93 šéfem poradců Václava Klause, s nímž se poté rozešel. V letech 1993-2002 přednášel české a maďarské politické myšlení na FSV UK. Od roku 2000 vydává internetový zápisník Události.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.