1 motor se zadrhl

Čínský skandál s mědí. Podvod, který otřásl ekonomikou

NOVÉ

Pád cen železné rudy pokračuje a strhává sebou měď. Na konci třetího čtvrtletí mají ceny železné rudy klesnout na nevídaných 90 dolarů za tunu a kovové mědi na 5800 dolarů za tunu. Pomohl tomu skandál v Číně, který nabírá velký rozměr.

Čínská šedá ekonomika je podle dostupných údajů obrovská. Jedním z jejích velkých problémů jsou půjčky. Firmy a zejména ty, které obchodují s komoditami, je obcházejí tak, že si navzájem dluží v surovinách, velmi často to je železná ruda, anebo u větších částek kovová měď či hliník. Obojí funguje jako druh finančního krytí. Celkové množství mědi, která je v Číně využívána k obchodním transakcím, se odhaduje na 700 tisíc tun.

Nyní se však ukazuje, že v přístavu Quingdao bylo deponováno velké množství měděných ingotů (kovových hutních polotovarů), které sloužily jako finanční záruka více firmám zároveň, což je v každém, byť šedém bankovním systému, vnímáno jako podvod. Očekává se, že skandál sníží poptávku po mědi jako po náhradní měně. A protože čínská spotřeba mědi následkem mírného ochlazení ekonomiky klesá, tak padají i její ceny. V posledních letech Čína spotřebovávala o něco víc jak 40 % světové těžby mědi, skoro polovinu toho, co zbytek světa. Většina této mědi (asi 60 %) byla podle Capital Economics využita na elektrické vedení v mnoha milionech každoročně postavených bytů a při industrializaci země.

V ekonomice ovšem panuje velká nejistota. Pokud by se měl trh vrátit k "férovým" cenám, tak se sice dá očekávat pokles mědi i železa, ale proti tomu může působit ztráta hodnoty čínských firem. Vždy, když se něco děje s cenami akcií, tak lidé utíkají od "papírů" k hmotným a reálně existujícím věcem. V tomto kvartále čínská ekonomika roste nejméně za dvacet let a jüan slábne. Tato situace může zamíchat s cenami komodit oběma směry.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.