Čínský skandál s mědí. Podvod, který otřásl ekonomikou

motor se zadrhl

Čínský skandál s mědí. Podvod, který otřásl ekonomikouNOVÉ 1
Ekonomika
Václav Cílek
Sdílet:

Pád cen železné rudy pokračuje a strhává sebou měď. Na konci třetího čtvrtletí mají ceny železné rudy klesnout na nevídaných 90 dolarů za tunu a kovové mědi na 5800 dolarů za tunu. Pomohl tomu skandál v Číně, který nabírá velký rozměr.

Čínská šedá ekonomika je podle dostupných údajů obrovská. Jedním z jejích velkých problémů jsou půjčky. Firmy a zejména ty, které obchodují s komoditami, je obcházejí tak, že si navzájem dluží v surovinách, velmi často to je železná ruda, anebo u větších částek kovová měď či hliník. Obojí funguje jako druh finančního krytí. Celkové množství mědi, která je v Číně využívána k obchodním transakcím, se odhaduje na 700 tisíc tun.

Nyní se však ukazuje, že v přístavu Quingdao bylo deponováno velké množství měděných ingotů (kovových hutních polotovarů), které sloužily jako finanční záruka více firmám zároveň, což je v každém, byť šedém bankovním systému, vnímáno jako podvod. Očekává se, že skandál sníží poptávku po mědi jako po náhradní měně. A protože čínská spotřeba mědi následkem mírného ochlazení ekonomiky klesá, tak padají i její ceny. V posledních letech Čína spotřebovávala o něco víc jak 40 % světové těžby mědi, skoro polovinu toho, co zbytek světa. Většina této mědi (asi 60 %) byla podle Capital Economics využita na elektrické vedení v mnoha milionech každoročně postavených bytů a při industrializaci země.

V ekonomice ovšem panuje velká nejistota. Pokud by se měl trh vrátit k "férovým" cenám, tak se sice dá očekávat pokles mědi i železa, ale proti tomu může působit ztráta hodnoty čínských firem. Vždy, když se něco děje s cenami akcií, tak lidé utíkají od "papírů" k hmotným a reálně existujícím věcem. V tomto kvartále čínská ekonomika roste nejméně za dvacet let a jüan slábne. Tato situace může zamíchat s cenami komodit oběma směry.

Sdílet:

Hlavní zprávy