1

Pro recept stačí zajít k praktikovi

Při nedávné novelizaci zákona o veřejném zdravotním pojištění se o změně hovořilo zejména v souvislosti se snížením limitu na doplatky pro děti a seniory, což je krok, který si chválu jistě zaslouží. Celkem nenápadně však zároveň prošel návrh, který jsem připravoval už v roce 2016 a dlouho na nejrůznějších fórech diskutoval. Proto mám z toho velkou radost a pokud zákon v této podobě schválí i Senát, začne tuto úpravu postupně pociťovat řada pacientů. Ubude jim obíhání lékařů a dlouhé čekání před jejich ordinacemi jen kvůli receptům.

O co přesně jde? Podařilo se nám prosadit změnu, která rozšiřuje pravomoci praktických lékařů, ale například i všeobecných internistů předepisovat léky. Do budoucna by už tak lidé neměli být nuceni docházet pro předpisy na některé specifické léky, které byť i dlouhodobě užívají, ke svému specialistovi. Pokud je to lék, který z odborného hlediska úzkou specializaci nevyžaduje, předepíše jej nově i praktik. To dnes není zcela běžné – praktik lék sice předepíše, ale neznamená to automaticky, že bude proplacen ze zdravotního pojištění. U některých léků totiž bývá stanoveno tzv. preskripční omezení, jehož kritéria jsou ale de facto pouze ekonomická. Nově by se jediná možná omezení u předepisování léků měla týkat jen velmi specifických situací. Například náročnost stanovení diagnózy, potřebnost zvláštního vyšetření u specialisty, zajištění vyšetření speciálním přístrojem atd. K omezení pravomoci lék předepsat by již neměly vést finanční důvody. Tato změna jde v duchu mé dlouhodobě prosazované myšlenky, že kompetence praktiků a dalších široce erudovaných lékařů si zaslouží posílit.

Všechny zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zapojit zejména praktické lékaře do další péče o pacienta je pro systém zdravotnictví levnější. Pro pacienta je pak komfortní, pokud je péče o něj koncentrovaná na jednom místě. Dostupnost péče je ve srovnání se sítí specialistů u praktických lékařů nesporně lepší, a to včetně délky objednacích lhůt. Důsledné soustředění všech informací o zdravotním stavu pacienta do jednoho místa také eliminuje situace, kdy dochází k duplicitnímu předepisování obdobných léčiv u různých lékařů, případně naopak léků, jejichž souběžné užívání může pacientovi škodit.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.