1 Sobotka vyvolal spekulace

Czexit na obzoru. Po Británii půjdou i Češi, píší zahraniční média

, NOVÉ

Témata: , , ,

Zahraniční média zaujalo prohlášení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o případném vystoupení Velké Británie z Evropské unie a píší o pravděpodobném Czexitu, který by mohl v takovém případě následovat. „Česká republika si možná vybere stejnou cestu jako Británie, tedy pryč ze Evropské unie,“ uvádí například britský zpravodajský web Telegraph.

Sobotka minulý týden na sněmovním evropském výboru vyjádřil své obavy z odchodu Velké Británie z Evropské unie (EU). Prohlásil, že pokud skutečně dojde k Brexitu, vzedme se v Evropě vlna nacionalismu a separatismu, která by mohla vést k dominovému efektu. V úterý také varoval, že pokud by z unie odešla České republika (ČR), dostala by se země do sféry vlivu Ruska.

Britský zpravodajský web Telegraph v úterý píše, že odchod ČR z EU je v případě Brexitu pravděpodobným scénářem. Zdůrazňuje, že většina populace je vůči EU naladěna negativně, k čemuž nepřispívají ani uprchlické kvóty, které Brusel prosazuje. Britský web také upozorňuje na průzkum, podle kterého by se v referendu pro odchod z EU vyslovilo 62 procent lidí.

O takzvaném Czexitu podle webu hovořil také Sobotka, který jej měl zmínit jakožto vysoce pravděpodobnou. „Pokud Británie opustí EU, můžeme během několika let očekávat stejnou debatu,“ cituje Telegraph Sobotku.

Sobotka nicméně v případě vystoupení Británie z EU hovořil o extremistických skupinách v Česku, které by se chopily příležitosti a varoval před ním. O vystoupení ČR z EU mluví zatím například členové hnutí Svoboda přímá demokracie, kritické je k unii také uskupení Úsvit s Blokem proti islámu. Také Svobodní uvažují o možném referendum o setrvání Česka v unii.

Případný Czexit zaujal i americký politický web Politico, který se jím zabývá v článku s mírnějším titulkem „Brexit může následovat Czexit“, ale také například francouzský deník Le Figaro.

Čtěte také: Odchod z EU by Česko vrátil do sféry Ruska, bojí se Sobotka

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.