Kryptokomunisté koketující s Putinem, osočil Kalousek ČSSD a ANO
Smí vojska NATO do ČR?
Další pokračování vyhrocené debaty kolem výroků ministra obrany Martina Stropnického (za ANO) o působení NATO v České republice přineslo středeční jednání Poslanecké sněmovny. Poslanci nakonec nepodpořili usnesení navrhovaná TOP 09 a ODS o pobytu vojsk NATO na našem území v případě potřeby, což vyvolalo jejich ostré reakce. Padala slova o kryptokomunistech i koketování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Poslanci ve středu navázali na úterní diskuzi, která se týkala výroků ministra obrany k možnému působení NATO na našem území. Stropnický stálý pobyt jednotek NATO označil za problematický a odkázal na zkušenost s pobytem 80 tisíc sovětských vojáků na našem území.
O Stropnického vyjádření čtěte: Stropnickému poslanci vyčetli roli ruského důstojníka v 'Boji o Moskvu‘
Úterní diskuzi provázely mnohahodinové obstrukce ze strany TOP 09, projednání postoje vlády k případnému umístění vojsk NATO v Česku se ale nechtěla vzdát ani ODS. Ve středu poslanci nakonec přijali usnesení Martina Stropnického, v němž stojí, že je Česká republika připravená plnit své závazky plynoucí ze členství v NATO.
Neprošla však podobná usnesení ODS a TOP 09, která navíc přidávala slova o tom, že je země připravena v případě potřeby schválit umístnění spojeneckých vojsk NATO v ČR. A to vyvolalo další vlnu debat.
„Pokládáme za velmi důležité, abychom uměli nazývat věci pravými jmény. Tedy dovolte, abychom vám řekli, že jsme přesvědčení o tom, že ti, kteří nepodpořili návrhy usnesení, zaujali politickou pozici kryptokomunistů. Poslancům KSČM se omlouvám, ti nehlasovali jako kryptokomunisté, ale skuteční komunisté. Ostatní hlasovali jako kryptokomunisté koketující s Putinem. Jejich hlasování je hanbou pro Českou republiku,“ prohlásil po hlasování šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který stejně jako v úterý vystupoval opakovaně. Stropnický podle něj vyslal politický a diplomatický signál „našim spojencům i nespokojencům“ a úkolem sněmovny bylo, aby jasný signál vyslala i ona.
Kalousek zároveň ocenil postoj KDU-ČSL, která podpořila všechna tři usnesení. Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury hlasování ukázalo, že většina vládních poslanců není pro případné umístění vojsk NATO v České republice.
Stropnický opozici oponoval. Skutečné postoje a diplomatické vzkazy prý zaznívají jinde než přes média. Nicméně s jeho výroky není spokojený ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který o tom chce se Stropnickým ještě mluvit.
Čtěte také: Stropnický zmeškal příležitost mlčet
Je třeba zabít Kalouska, volají příznivci ANO
Vyhrocená a zdlouhavá debata ze sněmovny se už v úterý přelila i na sociální sítě. Hlavně zástupci hnutí ANO, kteří nejsou na zdlouhavé obstrukce zvyklí, neskrývali nespokojenost. V duchu svého hesla „Nejsme jako politici. Makáme“ dokonce seznamovali voliče s děním ve sněmovně na svém oficiálním facebookovém profilu.
„Jen těžko se mi píše, že jsme dnes ve sněmovně nic neudělali. Otázka je, kdo za to může? Nebudu jmenovat zbytečně opozičního politika, který se rád poslouchá. Jen vydržet, pevné nervy a bude líp:-) Držte palce/pěsti,“ posteskla si v úterý třeba jihočeská poslankyně ANO Radka Maxová.
Pod statusem se hned spustila debata, kde jeden z diskutujících napsal: „Námět na scénář nového českého filmu 'Je třeba zabít Kalouska'“. Následovaly reakce o tom, že je Kalouska třeba pověsit na hák hlavou dolů, nebo že padesátá léta musela být krásnou dobou a některé praktiky z komunismu by neměly být zapomenuty, protože by se hodily pro některé poslance z řad TOP 09 a ODS i dnes.