Piráty do voleb povede Ivan Bartoš

Volby

Piráty do voleb povede Ivan BartošNOVÉ 1
Domov

Echo24

Piráty povede do podzimních sněmovních voleb jejich předseda Ivan Bartoš. V internetovém hlasování členů strany porazil zahraničního experta pirátů Mikuláše Peksu. Hlasování trvalo od pátku, piráti jeho výsledky zveřejnili dnes večer na svých internetových stránkách. Bartoš získal 65 procent hlasů.

Bartoš si nyní musí zvolit kraj, ve kterém bude za stranu kandidovat. Měl by to být jeden z regionů, který ho na lídra kandidátky nominoval. Oba dva kandidáti měli podporu Ústeckého kraje, Moravskoslezského kraje, Olomouckého kraje a Vysočiny, za Bartoše se navíc postavily Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj a Plzeňský kraj.

Šestatřicetiletý Bartoš je dlouholetým předsedou pirátů. V čele strany byl od roku 2009 do roku 2014, kdy rezignoval po neúspěchu v evropských volbách. Loni v dubnu si ho piráti znovu zvolili za předsedu.

Česká pirátská strana dosud ve sněmovních volbách neuspěla. V roce 2013 získala 2,66 procenta hlasů, v prosincovém průzkumu společnosti STEM ji podporovalo 3,3 procenta voličů. Své zástupce ale má v Senátu, na krajské a komunální úrovni.

V minulosti někteří její kandidáti uspěli i na společných kandidátkách s jinými stranami, na podzim ale budou piráti kandidovat samostatně. V kampani se chtějí spoléhat na dobrovolníky.