Polibek smrti? Ovčáčkova slova jsou pro nás polibkem života, míní Kocáb

Bitva o Hrad začíná

Polibek smrti? Ovčáčkova slova jsou pro nás polibkem života, míní KocábNOVÉ 1
Domov

Záštiplná slova pana Ovčáčka budou pro nás naopak „polibkem života“, vrací iniciátor Kroměřížské výzvy Michael Kocáb úder prezidentovu mluvčímu. Občanská iniciativa během několika dní získala přes dva tisíce podpisů a „peloton“ doporučených uchazečů chce do ledna 2017 zúžit na jediného kandidáta.

„Ovčáčkova slova byla chytrá jen v tom, že byla krátká,“ reagoval na komentář prezidentova mluvčího o „polibku smrti“ pro ECHO24.cz hudebník a podnikatel Michael Kocáb. „Jakákoli slova navíc by ho již usvědčovala z nepochopení našeho záměru,“ dodává spoluautor Kroměřížské výzvy z občanské skupiny Peloton. Ta hledá formou „všelidových primárek“ kandidáta pro prezidentské volby roku 2018.

„Kdybychom chtěli být stejně duchaplní jako on, mohli bychom říci, že Ovčáčkova záštiplná slova jsou naopak pro Kroměřížskou výzvu polibkem života.“ Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček na sociálních sítích projekt kritizoval s tím, že pokud někoho Peloton vybere, bude to signál o jeho nevolitelnosti.

Pokud někoho podpoří iniciativa Peleton, je to jasné potvrzení, že jde o nevolitelného prezidentského kandidáta,“ rýpnul si na sociálních sítích.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/156330-souboj-o-dalsiho-prezidenta-davate-polibek-smrti-vzkazal-ovcacek-iniciative-peloton-a-hned-prisla-reakce/

Iniciativa, kterou mimo jiné podepsala Hana Marvanová, Věra Čáslavská, Jiří Menzel, Tomáš Halík, Eliška Wágnerová nebo Petr Pithart, ke středečnímu poledni získala přes dva tisíce signatářů. Snahu zapojit se do věcí veřejných podle Kocába pochopil jen někdo: „Jiní se uchýlili k nálepkování a iniciativu šmahem odsoudili. S tím jsme ale počítali. Každý z nás si ve svém nitru musí uvážit, zda bude otevřen dobře míněnému úsilí či nikoli. Já doporučuji předběžnou důvěru, lépe se s ní žije.“

Další strategií iniciativy bude oslovit lidi a hledat návrhy na konkrétní kandidáty, kteří by podle jejich názoru splňovali kritéria uvedená v Kroměřížské výzvě – tedy aby společnost nerozdělovali, rozvíjeli porozumění v EU a občané se za ně nemuseli stydět.

„O nich osobně i o hodnotách, které zastávají, se povedou po celé republice debaty. Názory se budou krok za krokem tříbit a stanoviska sbližovat. Tak se bude vytvářet peloton aktivních občanů, kteří na přední místo protlačí ty nejlepší kandidáty,“ popisuje Kocáb. Navrhovaný „peloton kandidátů“ se podle něj do počátku roku 2017 zúží na jednoho kandidáta, který má mít širokou podporu.

Michael Kocáb komentoval pro Echo24.cz  i reakci textaře a producenta Michala Horáčka, který sám plánuje na prezidenta kandidovat, ale od Kroměřížské výzvy se distancuje: „On chce kandidovat jen sám za sebe, bez podpory skupin lidí a já to plně respektuji. Bude to mít sice těžší, ale on si věří, takže nezbývá než dodat: good luck.“

Čtěte také: Podpora Kocábova Pelotonu se rovná polibku smrti, vzkazuje Ovčáček

Další zajímavé články najdete v Týdeníku Echo.