Dětské skupiny: stát chce vše regulovat a kontrolovat

Diskuse o dětské skupině v Poslanecké sněmovně se zvrhla na zachování existence lesních školek. Debatu nad tímto zákonem však vnímám jako otázku výrazně širší, totiž otázku našeho vztahu k občanské společnosti.

Ve sněmovně se často hovoří o významu občanské společnosti pro demokracii. Skutečný vztah k občanskému sektoru ale může prokázat právě hlasování o zákonu o dětských skupinách.

Jsou to totiž právě zástupci občanské společnosti, kteří se zasloužili o vznik a provoz stovek zařízení nejen lesních školek, ale i mnoha klubů, mateřských a rodinných center ve stovkách našich měst. A poslanci, místo toho, aby hledali cestu, jak je podporovat, přichází s návrhem zákona o dětských skupinách, který počítá s povinnou registrací poskytovatelů všech zařízení pro předškolní děti. A tak vytváří z dětské skupiny jedinou alternativu vedle mateřských škol a ostatní alternativy likviduje.

Oproti stávajícího stavu kdy si rodiče mohou vybrat z široké škály zařízení, které z velké části provozují právě reprezentanti zmíněné občanské společnosti, přichází tato vláda s vizí společnosti, kde má stát vše regulovat a hlavně kontrolovat. Toto považuji za cestu zhoubnou a totálně likvidující iniciativu právě občanské společnosti.

Integrální součástí každé demokratické společnosti jsou vedle demokratických institucí aktivní občané, kteří buď jako jednotlivci či sdružení do skupin ovlivňují a mnohdy významně obohacující naší společnost v oblastech jako jsou volnočasové aktivity, kultura, ale i životní prostředí či lidská práva… Tito lidé zastávají velmi rozmanité postoje a ne vždy s nimi musíme souhlasit. Jsou to však lidé aktivní, nelhostejní, často obětaví, což je vysokou hodnotou, které si musíme vážit a bránit svobodný prostor pro jejich působení.

Máme připravenu novou verzi tohoto zákona, jež ukotvuje dobrovolnou registraci, a jsme připraveni k jejímu podání.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.