Nestvůra s deseti očima a modrou krví. Na pláži se zjeví jednou do roka
Období rozmnožování ostrorepů
Jsou příbuzní s trilobity, mají 10 očí, modrou krev a několik párů nohou s klepítky. Živoucí fosílii ostrorepa lze spatřit na pláži jen jednou do roka, když samičky vyráží v období rozmnožování na pláž klást svá vajíčka do písku. Protože je tento druh velice ohrožený, museli biologové využít příležitosti a pozorovat kolonii ostrorepů v americkém zálivu Delaware Bay, píše The Independent.
Poprvé se ostrorep na Zemi objevil už v prvohorách, tedy před 570 miliony lety, spolu s prvním členovcem a svoji podobu za posledních 200 milionů let nijak nezměnil. Dnes ale patří mezi ohrožená zvířata, přežívají už jenom 3 rody. Kromě deseti očí, pěti párů končetin s klepítky a dlouhým ostnem je ostrorep unikátní především svoji krví.
Krev ostrorepa amerického je modrá, protože neobsahuje železo, nýbrž měď. Krev tohoto hrotnatce se užívá v medicíně – oxid měďnatý, který obsahuje, funguje jako činidlo při testování čistoty léků.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Na pláži lze tyto živočichy najít jen v období rozmnožování, kdy se sem přemisťují celé kolonie. Samečkové visí na samičkách a aby je neztratili z dohledu, radši se jich přidržují. Samičky potom na pláži pomocí svého silného krunýře vyhloubí do písku jamku, do které nakladou vajíčka, a samečci je oplodní. Asi po šesti týdnech se z nich vylíhnou larvy.
„Jedna, dva, tři, čtyři, pět samečků!“ zavolala na svého kolegu pracovnice z výzkumného střediska v americkém Delaware Elle Gilchristová, aby si udělal poznámku. V noci na 5. července totiž měli výzkumníci jedinou možnost ostrorepy pozorovat přímo na pláži. „A pokouší se o jednu samičku,“ dodala. Tu noc jich k pobřeží doplavaly stovky.
Mnoho lidí se ostrorepů bojí, protože mají děsivý krunýř a osten. Ve skutečnosti to jsou ale velmi plachá a neškodná zvířata. Některé druhy se nachází především na východním pobřeží Spojených států, některé i v Japonsku. Přestože je ostrorep velice ohroženým druhem, v Thajsku nebo Číně je k nalezení na jídelním lístku.